174236_M6-21-427 Self-laminating Vinyl Labels for M611, M610 and M710, 25,40 mm (W) x 63,50 mm (H), White

€40.53
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Zelflaminerende vinyllabels voor M611, BMP61 en BMP71, 25,40 mm (B) x 63,50 mm (H)
173753_M6-21-427-PL Self-Laminating Vinyl Wrap Around Labels for M610, M611, BMP61, M710 (with media adapter) and BMP71 (with media adapter), 25,40 mm (W) x 63,50 mm (H), Purple 173751_M6-21-427-GY Self-Laminating Vinyl Wrap Around Labels for M610, M611, BMP61, M710 (with media adapter) and BMP71 (with media adapter), 25,40 mm (W) x 63,50 mm (H), Grey 173755_M6-21-427-YL Self-Laminating Vinyl Wrap Around Labels for M610, M611, BMP61, M710 (with media adapter) and BMP71 (with media adapter), 25,40 mm (W) x 63,50 mm (H), Yellow 174236_M6-21-427 Self-laminating Vinyl Labels for M611, M610 and M710, 25,40 mm (W) x 63,50 mm (H), White 173749_M6-21-427-BR Self-Laminating Vinyl Wrap Around Labels for M610, M611, BMP61, M710 (with media adapter) and BMP71 (with media adapter), 25,40 mm (W) x 63,50 mm (H), Brown 173750_M6-21-427-GR Self-Laminating Vinyl Wrap Around Labels for M610, M611, BMP61, M710 (with media adapter) and BMP71 (with media adapter), 25,40 mm (W) x 63,50 mm (H), Green 173754_M6-21-427-RD Self-Laminating Vinyl Wrap Around Labels for M610, M611, BMP61, M710 (with media adapter) and BMP71 (with media adapter), 25,40 mm (W) x 63,50 mm (H), Red 173748_M6-21-427-BL Self-Laminating Vinyl Wrap Around Labels for M610, M611, BMP61, M710 (with media adapter) and BMP71 (with media adapter), 25,40 mm (W) x 63,50 mm (H), Blue 173752_M6-21-427-OR Self-Laminating Vinyl Wrap Around Labels for M610, M611, BMP61, M710 (with media adapter) and BMP71 (with media adapter), 25,40 mm (W) x 63,50 mm (H), Orange
Product number: M6-21-427
Manufacturer: Brady
EAN: 888434600511
Manufacturer product number: 174236
Also known as: PTL-21-427 / 018380
Weight: 0.073 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "174236_M6-21-427 Self-laminating Vinyl Labels for M611, M610 and M710, 25,40 mm (W) x 63,50 mm (H), White"
Labels for the M610, M611 and M710 Portable Printers. Please Note: This material is UL approved with its respective ribbon. See the Recommended Ribbon Series for the appropriate ribbon to use.
Label specifications
| Brady Material Number | B-427 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Matt |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Self-laminating Vinyl |
| Material Properties | Flame-retardant; Self-laminating |
| Material Type | Vinyl |
| Label/Tape Size (metric) | 63.50 mm H x 25.40 mm W |
| Lab Environment | Freezer;Liquid Nitrogen |
| Printable Area Dimensions (metric) | 25,40 mm W x 19,05 mm H |
| Printable Area Height (metric) | 19.05 mm |
| Printable Area Width (metric) | 25.40 mm |
| Printer Compatibility | M610; M611; M710 (with media adapter); BMP61; BMP71 (with media adapter) |
| Wire Diameter Range (metric) | 6,71 mm - 14,20 mm |
| Minimum Wire Gauge | 6 AWG |
| Minimum Wire Diameter (metric) | 6.71 mm |
| Surface | For smooth & textured/rough surfaces |
| Vertical Repeat (metric) | 66.68 mm |
| Vial/Tube Size (metric) | 0.5 mL |
| Resistance Properties | Chemical-resistant; Humidity-resistant; Oil-resistant; Water-resistant; Weather-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 70 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 70 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Performance Characteristics | Low temperature resistance; Self-extinguishing/anti-flammability; Highly Pliable; Alcohol-resistant ; Fuel/Oil-resistant |
| Thickness (metric) | 0.102 mm |
| Colour | White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Printer and Label Applications | Datacom; Wire & Cable |
| Quantity per Roll | 100 |
| Quantity per Row | 1 |
| Ribbon Series | R4300 |
Other specifications
| Application | Data and telecommunications labelling; Electrical labelling; Wire and cable labelling |
|---|---|
| Performance Characteristics | Low temperature resistance; Self-extinguishing/anti-flammability; Highly Pliable; Alcohol-resistant ; Fuel/Oil-resistant |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised to UL969 Labelling and Marking Standard when printed with the Brady Series R4300 and R6200 ribbons. See UL files MH17154 for specific details. Brady customers should specify at purchase if they require UL Recognised B-427 labels. Brady sells both UL Recognised B-427 labels and non-approved labels depending on customer requirements. |
| Industry | Aerospace; Automotive; Biotechnology; Defence; Electrical; Electronics; ICT; Laboratory; Manufacturing; Mass transit; Pharmaceutical; Voice & data communication |
Properties "174236_M6-21-427 Self-laminating Vinyl Labels for M611, M610 and M710, 25,40 mm (W) x 63,50 mm (H), White"
| Label color: | White |
|---|---|
| Label material: | B-427 Self Laminating Vinyl, Vinyl |
| Width: | 25,4mm |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page









