152092_M21-18-499 Nylon cloth labels for M210 and M211 Portable Label printer., 25,40 mm (W) x 19,05 mm (H), Black on White

€33.36
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M21-18-499
Manufacturer: Brady
EAN: 888434558409
Manufacturer product number: 152092
Weight: 0.091 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "152092_M21-18-499 Nylon cloth labels for M210 and M211 Portable Label printer., 25,40 mm (W) x 19,05 mm (H), Black on White"
Nylon cloth labels for M210 and M211 Portable Label printer.
Label specifications
| Brady Material Number | B-499 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Matt |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | Nylon Cloth |
| Material Properties | Autoclavable; Cryogenic storage; Halogen-free |
| Material Type | Nylon |
| Label/Tape Size (metric) | 19.05 mm H x 25.40 mm W |
| Lab Environment | Freezer;Liquid Nitrogen;Autoclave |
| Printer Compatibility | M210; M210-LAB; M211 |
| Surface | For smooth, textured/rough or Highly textured/Low surface energy surfaces |
| Vial/Tube Size (metric) | 1.5 mL |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant; Humidity-resistant; Low Temperature-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 90 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 90 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Fuel/Oil-resistant; High Adhesion |
| Thickness (metric) | 0.166 mm |
| Colour | Black on White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Printer and Label Applications | Wire & Cable; General Identification |
| Quantity per Roll | 121 |
| Quantity per Row | 1 |
| Ribbon Series | R4300;R4900;R6000HF;R6200;R4500 |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Component and equipment labelling; Electrical labelling; General identification; Warehouse marking; Wire and cable labelling |
|---|---|
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Fuel/Oil-resistant; High Adhesion |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised; CSA Accepted; Halogen Free (DIN VDE 0472/part 815) Approvals are for White material only |
| Industry | Electrical; Healthcare; Laboratory; Voice & data communication |
Properties "152092_M21-18-499 Nylon cloth labels for M210 and M211 Portable Label printer., 25,40 mm (W) x 19,05 mm (H), Black on White"
| Label material: | B-499 Nylon band, Nylon |
|---|---|
| Tape color: | White |
| Text color: | Black |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Datasheets
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page






