151514_M21-250-414 BradyGrip Print-on Hook Material for M211; M210; BMP21-PLUS; BMP21-LAB; BMP21, 6,35 mm (W) x 3,048 m (L), Black on White

€32.03
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
BradyGrip Print-on Hook Material for M211; M210; BMP21-PLUS; BMP21-LAB; BMP21
151515_M21-500-414 BradyGrip Print-on Hook Material for M211; M210; BMP21-PLUS; BMP21-LAB; BMP21, 12,70 mm (W) x 3,048 m (L), Black on White 151514_M21-250-414 BradyGrip Print-on Hook Material for M211; M210; BMP21-PLUS; BMP21-LAB; BMP21, 6,35 mm (W) x 3,048 m (L), Black on White 151516_M21-750-414 BradyGrip Print-on Hook Material for M211; M210; BMP21-PLUS; BMP21-LAB; BMP21, 19,05 mm (W) x 3,048 m (L), Black on White
Product number: M21-250-414
Manufacturer: Brady
EAN: 754473638962
Manufacturer product number: 151514
Weight: 0.454 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "151514_M21-250-414 BradyGrip Print-on Hook Material for M211; M210; BMP21-PLUS; BMP21-LAB; BMP21, 6,35 mm (W) x 3,048 m (L), Black on White"
Get a grip on your wire and cable identification – Brady and VELCRO® Brand have partnered to bring you BradyGrip™ Print-on Hook Material, an exclusive print-and-place material that can be easily applied, repositioned or removed.
Label specifications
| Brady Material Number | B-414 |
|---|---|
| Finish | Matt |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 6.35 mm W x 3.048 m L |
| Length (metric) | 3.048 m |
| Printer Compatibility | M210; M210-LAB; M211; BMP21-PLUS; BMP21; BMP21-LAB; IDPAL; LABPAL |
| Surface | For smooth surfaces |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Humidity-resistant; Temperature-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 50 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 50 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Thickness (metric) | 0.381 mm |
| Colour | Black on White |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Printer and Label Applications | Datacom; Wire & Cable |
| Ribbon Series | R10000 |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Wire and cable labelling |
|---|---|
| Industry | Electrical; Energy utilities; ICT; Voice & data communication |
Properties "151514_M21-250-414 BradyGrip Print-on Hook Material for M211; M210; BMP21-PLUS; BMP21-LAB; BMP21, 6,35 mm (W) x 3,048 m (L), Black on White"
| Tape color: | White |
|---|---|
| Text color: | Black |
| Width: | 6,35mm |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page









