PermaSleeve Wire Marker Sleeves for M611, M610 and M710, 14,81 mm (W) x 11,28 mm (H), White

€126.55
Content: 1
Available in 30 days, delivery time 2-5 days
Product number: M6-250-175-342-WT-3
Manufacturer: Brady
EAN: 888434602553
Manufacturer product number: 173979
Also known as: PSPT-250-175-WT-3 / 622480
Weight: 1.306 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "PermaSleeve Wire Marker Sleeves for M611, M610 and M710, 14,81 mm (W) x 11,28 mm (H), White"
PermaSleeve™ Heat Shrinkable Wire Marker Sleeves for the TLS2200® & TLS PC Link™ Thermal Transfer Portable Printers. TLS2200® parts can also be printed on the BMP™71 Label Printer provided the roll adapter (M71-ADAPT-BK) is used.
Heat Shrink Specifications
| Diameter as Supplied (metric) | 6.35 mm |
|---|---|
| Dimensions (metric) | 14,81 mm (W) x 11,28 mm (H) |
| Roll Width (metric) | 44.45 mm |
| Web Width (metric) | 57.15 mm |
| Wire Diameter Range (metric) | 2,39 mm to 5,46 mm |
| Vertical Repeat (metric) | 19.05 mm |
| Recovered Diameter (metric) | 2.39 mm |
| Colour | White |
| Continuous or Die-cut | Gestanste |
| Printer and Label Applications | Wire & Cable |
| Maximum Wire Diameter (metric) | 5.46 mm |
| Printer Compatibility | BMP61;BMP71;M611 |
| Quantity per Row | 1 |
Other specifications
| Application | Draad- en kabellabels |
|---|
Properties "PermaSleeve Wire Marker Sleeves for M611, M610 and M710, 14,81 mm (W) x 11,28 mm (H), White"
| Adhesive: | No adhesive |
|---|---|
| Label material: | B-342 Heat Shrink retractable, Heat Shrink retractable, Polyolefin |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Datasheets
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page





