PT-D210VP Tabletop printer for TZe tapes from 3.5 to 12 mm - 180 dpi - QWERTY

PT-D210VP Tabletop keyboard for TZe tapes from 3.5 to 12 mm - 180 dpi QWERTY keyboard
€45.95
Available, delivery time: 1-3 days
Product number: PTD210VPUR1
Manufacturer: Brother
EAN: 4977766757386
Manufacturer product number: PTD210VPUR1
Weight: 1.683 kg
Available at our suppliers: 24
Available stock: 2
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "PT-D210VP Tabletop printer for TZe tapes from 3.5 to 12 mm - 180 dpi - QWERTY"
The PT-D210VP is a convenient, small label printer for stores and offices. This label printer allows you to create durable and hard-wearing labels quickly and easily. The labels are suitable for many applications, such as marking cables and labeling file folders, file cabinets, CD/DVD cases and many other items. Create signage for mail rooms, bulletin boards, shelving or create name badges for staff and visitors.
Specifications
.| Print speed | Up to 20 mm/sec |
|---|---|
| Print resolution | 180 dpi |
| Keyboard | QWERTY |
| LCD screen | 1 line, 15 characters |
| Label preview (print preview) | Preview your label on the LCD screen before printing |
| Available fonts | Helsinki,Brussels,Belgium, Florida,Los Angels, San Diego, US,Calgary, Atlanta, Adams, Brunei, Sofia, Germany, Istanbul |
| Print styles | 10 |
| Teak size | 3 sizes |
| Horizontal printing | Yes |
| Vertical printing | Yes |
| Mirror image printing | Yes |
| Frames | 97 types of frames |
| Number of lines on tape | Up to 2 lines per tape |
| Memory | 2400 characters (30 locations of 80 characters) - Store your labels in one of the 30 memory locations for instant recall |
| Tape/label cutter | Manual |
| Label widths | 3.5, 6, 9 and 12mm |
| Maximum print height | 9mm |
| Setting label length | Auto / 30 - 300 mm |
| Characters & symbols | 617 characters |
| Automatic numbering | Yes (1-9) |
| Repeated printing | Yes (1-9) |
| Horizontal alignment | Left, center, right and fill out |
| Underscore | Yes |
| Strikethrough | Yes |
| Batteries | 6x AAA (not included) |
| Adapter | AC Adapter model AD-24ES (included) |
| Carrying case | Yes |
| Tape model | TZ tape |
| Supplied with | Starter tape of 12mm TZe-231 black on white, 4m, a handy carrying case with space for additional tapes and the included adapter and the manual provided |
| Dimensions (w x d x h) | 165 x 155 x 68mm |
| Weight | 490g (excluding batteries/tape) |
| Guarantee | Standard Warranty - 2 Year Carry-In |
Properties "PT-D210VP Tabletop printer for TZe tapes from 3.5 to 12 mm - 180 dpi - QWERTY"
| Connectivity Options: | None |
|---|---|
| Keyboard layout: | QWERTY |
| Kind of tape: | TZe Tapes |
| Supported tapes: | TZe 3.5mm, TZe 6mm, TZe 9mm, TZe 12mm |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Datasheets
Bekijk / download de brochure
Manufacturer "Brother"
Brother
Brother started in 1934 as a small company in the city of Nagoya in Japan. The company, founded by the "brothers" Marayoshi and Yitsuichy Yasui, was the first product to market a special treadle sewing machine for sewing straw hats...Today produces Brother, among many other products, including: laser, color laser and dot matrix printers, donor roll and laser faxes, laser and color inkjet multi-function centers, lettering systems, cool laminators, stamp creators, sewing, embroidery and lock machines.
Dbecause of this wide range, Brother has grown into a globally distributed group with 17 production companies in countries such as: Japan, England, the United States, Malaysia, South Korea, Taiwan, China and Brazil and has sales offices in 36 countries that export Brother products to more than 100 countries.
The Brother products are of excellent quality, which is achieved by carrying out continuous checks from the f manufacture of the product up to and including delivery and possible installation at the customer.
All Brother products are supplied with a Dutch-language manual and, in accordance with the European directive, Brother grants a two-year warranty.
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.



























































