Commercial Grade Wire Marking Sleeves, 25,40 mm (W) x 16,38 mm (H), Yellow

€444.50
Content: 1
Available in 30 days, delivery time 2-5 days
Product number: BM-375-1-312-YL
Manufacturer: Brady
EAN: 0888434554364
Manufacturer product number: 174472
Also known as: BM71-375-1-312YL / 151650
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "Commercial Grade Wire Marking Sleeves, 25,40 mm (W) x 16,38 mm (H), Yellow"
De BRADY BM71-375-1-312YL is een voorgesneden krimpkous voor de printerreeks BMP61; M610; BMP71;M710; M611. De krimpkous heeft een afmeting van 25,40 mm (B) x 16,38 mm (H).
Heat Shrink Specifications
| Diameter as Supplied (metric) | 9.53 mm |
|---|---|
| Dimensions (metric) | 25,40 mm (W) x 16,38 mm (H) |
| Roll Width (metric) | 25.40 mm |
| Web Width (metric) | 46.02 mm |
| Wire Diameter Range (metric) | 3,18 mm to 8,13 mm |
| Vertical Repeat (metric) | 25.40 mm |
| Recovered Diameter (metric) | 3.18 mm |
| Colour | Yellow |
| Continuous or Die-cut | Gestanste |
| Printer and Label Applications | Wire & Cable |
| Recommended Ribbon | M61-R4310;M71-R4300 |
| Recommended Ribbon Series | R4300 |
| Maximum Wire Diameter (metric) | 8.13 mm |
| Printer Compatibility | BMP61;BMP71;M611 |
| Quantity per Row | 1 |
Other specifications
| Application | Labels voor elektrische identificatie;Draad- en kabellabels |
|---|---|
| Industry | Elektrische industrie |
Properties "Commercial Grade Wire Marking Sleeves, 25,40 mm (W) x 16,38 mm (H), Yellow"
| Adhesive: | No adhesive |
|---|---|
| Label color: | Yellow |
| Label material: | Heat Shrink retractable |
| Width: | 9,53mm |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page





