Bulk Self-laminating Polyester Labels for M611, M610 and M710, 66,68 mm (W) x 25,40 mm (H), White, Transparent

€527.50
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: BM-75-461
Manufacturer: Brady
EAN: 888434603468
Manufacturer product number: 174495
Also known as: BM71-75-461 / 115036
Weight: 0.705 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "Bulk Self-laminating Polyester Labels for M611, M610 and M710, 66,68 mm (W) x 25,40 mm (H), White, Transparent"
Self-laminating Polyester labels for BMP™71 Printer.
Label specifications
| Print Technology | TT |
|---|---|
| Label/Tape Size (metric) | 25.40 mm H x 66.68 mm W |
| Printer Compatibility | BMP61;BMP71;M611 |
| Vertical Repeat (metric) | 69.85 mm |
| Vial/Tube Size (metric) | 1.0 - 8.0 ml |
| Colour | White, Transparent |
| Continuous or Die-cut | Gestanste |
| Corner Type | Rounded Corners |
| Printer and Label Applications | Laboratory |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon Series | R4300;R6200 |
| Recommended Ribbon | M71-R4300;M61-R4310 |
| Ribbon Series | R6200 |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Labels voor laboratoria |
|---|---|
| Industry | Laboratoria |
Properties "Bulk Self-laminating Polyester Labels for M611, M610 and M710, 66,68 mm (W) x 25,40 mm (H), White, Transparent"
| Label color: | White |
|---|---|
| Label material: | Polyester |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page





