805915_THT-156-492-3 FreezerBondz Thermal Transfer Printer Labels, 48,26 mm (W) x 25,40 mm (H), White

€504.05
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: THT-156-492-3
Manufacturer: Brady
EAN: 662820662693
Manufacturer product number: 805915
Weight: 0.839 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "805915_THT-156-492-3 FreezerBondz Thermal Transfer Printer Labels, 48,26 mm (W) x 25,40 mm (H), White"
FreezerBondz™ material is a low-profile label used on frozen surfaces or on room-temperature surfaces that will eventually be stored in Liquid nitrogen (-196°C). The improved B-492 version FreezerBondz features enhanced performance and related changes to the label size. Identify frosted, frozen or room temperature vials (with overlap). Superior solvent resistance when printed with R-6400 Series ribbon. Opaque enough to cover legally protected patient information for compliance with HIPAA requirements.
Label specifications
| Brady Material Number | B-492 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Gloss |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | FreezerBondz™ Polyester |
| Material Properties | Cold-temperature application; Cryogenic storage |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 25.40 mm H x 48.26 mm W |
| Lab Application | Conical Tubes; General Laboratory Identification; Large Tubes; Tubes; Vials |
| Lab Environment | Freezer;Hot Water Bath (100°C);Liquid Nitrogen |
| Printer Compatibility | BBP11; BBP12; i5100; i7100; PR Plus; IP Series; THT 76 mm Core Printers; i7500; i6100 |
| Surface | For smooth surfaces |
| Vertical Repeat (metric) | 27.94 mm |
| Vial/Tube Size (metric) | 8.0 mL |
| Resistance Properties | Chemical-resistant; Smear-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -196 °C - 110 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 110 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -196 °C |
| Thickness (metric) | 0.081 mm |
| Colour | White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Quantity per Roll | 3000 |
| Quantity per Row | 1 |
Other specifications
| Application | General identification; Laboratory labelling |
|---|---|
| Industry | Laboratory; Healthcare; Biotechnology |
Properties "805915_THT-156-492-3 FreezerBondz Thermal Transfer Printer Labels, 48,26 mm (W) x 25,40 mm (H), White"
| Adhesive: | Permanent |
|---|
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page









