711250_B30-25-854-DANG ToughWash Metal Detectable Material for BBP3x/S3xxx/i3300 Printers, 101,60 mm (W) x 152,40 mm (H), Red on White

€432.10
Content: 1
Available in 30 days, delivery time 2-5 days
Product number: B30-25-854-DANG
Manufacturer: Brady
EAN: 754473897888
Manufacturer product number: 711250
Weight: 1.224 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "711250_B30-25-854-DANG ToughWash Metal Detectable Material for BBP3x/S3xxx/i3300 Printers, 101,60 mm (W) x 152,40 mm (H), Red on White"
Brady B-854 Toughwash™ Wash Down Resistant Metal Detectable Label is a durable, print on demand pressure sensitve adhesive product for the Food and Beverage Processing Industry, capable of being detected by commercially available metal detectors. Durable label construction is tough against harsh washdown environments and has been tested at washdown temperatures up to 80° C and pressures up to 1500 PSI.
Label specifications
| Brady Material Number | B-854 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Metallic Acrylic |
| Finish | Matt |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | Metal Detectable Polyester |
| Material Properties | Harsh Wash-resistant; Metal-detectable |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 152.40 mm H x 101.60 mm W |
| Printable Area Dimensions (metric) | 70,00 mm W x 146,00 mm H |
| Printable Area Height (metric) | 146.00 mm |
| Printable Area Width (metric) | 70.00 mm |
| Printer Compatibility | BBP30; BBP31; BBP33; BBP35; BBP37; i3300; S3000; S3100; S3700 |
| Surface | For smooth surfaces |
| Vertical Repeat (metric) | 158.75 mm |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant; Washdown resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 110 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 110 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Thickness (metric) | 0.229 mm |
| Colour | Red on White |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Corner Type | Rounded |
| Quantity per Roll | 100 |
| Quantity per Row | 1 |
| Ribbon Series | B30-R6000HF |
Other specifications
| Application | Facility identification; General identification |
|---|---|
| Industry | Beverage processing; Buildings identification; Chemical; Construction; Education; Energy utilities; Food processing; Government; Healthcare; Manufacturing; Maritime; Mining; Oil & gas; Process; Pulp & paper; Tourism & recreation; Warehouse & logistics |
Properties "711250_B30-25-854-DANG ToughWash Metal Detectable Material for BBP3x/S3xxx/i3300 Printers, 101,60 mm (W) x 152,40 mm (H), Red on White"
| Width: | 101,60mm |
|---|
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page





