620364_THTTL-6-430 Thermal Transfer Printable Labels, 49,00 mm (W) x 11,10 mm (H), Transparent

€92.96
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: THTTL-6-430
Manufacturer: Brady
EAN: 888434885680
Manufacturer product number: 620364
Weight: 0.6 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "620364_THTTL-6-430 Thermal Transfer Printable Labels, 49,00 mm (W) x 11,10 mm (H), Transparent"
Labels specifically designed to fit Laminat™ Carriers & Tags. Suitable for printing with Thermal Transfer Printers. This material is UL recognised with its respective ribbon. See the Recommended Ribbon Series for the appropriate ribbon to use.
Label specifications
| Brady Material Number | B-430 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Gloss |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Autoclavable; Optically Clear |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 11.10 mm H x 49.00 mm W |
| Lab Environment | Freezer;Autoclave;Hot Water Bath (100°C) |
| Printer Compatibility | BBP11; BBP12; i5100; i7100; PR Plus; IP Series; THT 76 mm Core Printers; i7500; i6100 |
| Surface | For smooth surfaces |
| Vertical Repeat (metric) | 14.11 mm |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant; Corrosion-resistant; Humidity-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 100 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Fuel/Oil-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance |
| Thickness (metric) | 0.076 mm |
| Colour | Transparent |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Quantity per Roll | 1000 |
| Quantity per Row | 1 |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Barcode labelling; Circuit board labelling; Component and equipment labelling; Data and telecommunications labelling; Electrical labelling; General identification; Inventory and inspection labelling |
|---|---|
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Fuel/Oil-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised; CSA Accepted |
| Industry | Buildings identification; Chemical; Construction; Education; Electrical; Electronics; Energy utilities; Government; Healthcare; ICT; Laboratory; Manufacturing; Process; Warehouse & logistics |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page





