€1,499.00
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: i6100-300-P-EU
Manufacturer: Brady
EAN: 888434927052
Manufacturer product number: 324876
Weight: 20.5 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "324876_i6100-300-P-EU i6100 Industrial Label Printer 300dpi - EU with Peel function"
Features
- Print on a wide variety of material offerings to meet the needs for everything from moderate to high-performance labelling
- Peel configuration automatically peels labels from the liner
- Faster print speeds of 254 mm/s means you can print up to 4,000 labels a day
- Built for industrial environments with a sturdy aluminum frame
- Easily change print settings with the LCD screen and keypad
- Ships with Brady Workstation Design & Print Essentials
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | KR |
Contents of the box
| Product contents | This i6100 printer ships in a cardboard box and includes a Brady Workstation Design & Print Essentials software, a Quick-start Guide and a EU Power plug. |
|---|
Dimensions
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
|---|---|
| Depth (metric) | 490.00 mm |
| Dimensions (metric) | 269,00 mm (W) x 324,00 mm (H) x 490,00 mm (D) |
| Height (metric) | 324.00 mm |
| Minimum Liner Width (metric) | 25.00 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 4.75 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 114.00 mm |
| Ribbon Core Diameter (metric) | 25.40 mm |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
Material
| Label Material Types | Direct Thermal Paper; FreezerBondz™ Polyester; Paper; Heat-shrink Polyolefin; Metallised Polyester; Metallised Polyester with Polyester Overlaminate; Nylon Cloth; Polyester; Repositionable Paper; Self-laminating Vinyl; StainerBondz™ Polyester; Static Dissipative Pol |
|---|
Print Specifications
| Smart Cell | No |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer;Direct Thermal |
Printer specifications
| Device Connectivity | Stand-alone & Peripheral |
|---|---|
| Connectivity Options | Ethernet; RS232; USB 2.0; USB Host |
| Display Resolution | |
| Display Type | Colour LCD Screen |
| Keyboard Type | None |
| Languages Available | English; French; German; Spanish |
| Memory | 512 MB SDRAM, 512 MB Flash |
| Maximum Labels per Day | 4000 |
| Maximum Print Speed (metric) | 254.00 mm/s |
| Display Size | 88.90 mm |
| Maximum Liner Width (metric) | 114.00 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 105.70 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 2.50 m |
| Operating Humidity Range | 10%-85% (RH non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | 5°C - 40°C |
| Power Supply Voltage | 100 - 240 V @ 50 - 60 Hz |
| Batteries Included | Yes |
| How Is Battery Shipped | Shipped installed in equipment |
| Plug Type | EU |
| Maximum Ribbon Length (metric) | 450.00 m |
| Barcode Symbologies - 1D | Codabar; Code 11; Code 39; Code 93; Code 128; EAN-13; EAN-8; Industrial 2 of 5; Interleaved 2 of 5; MSI; Plessey; POSTNET; UPC-A; UPC-E; GS1 DataBar; EAN/UPC Extension 2; EAN/UPC Extension 5; Codablock; Code 39 (Logmars); Code 49; Standard 2 of 5 (IATA); Intelligent Mail Barc |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Battery Type | Lithium-manganese Battery;Internal, not removable |
| Built-In Label Wizards | No |
| Approved Ship To Countries | Albania, Andorra, Austria, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Georgia, Germany, Gibraltar, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Kosovo, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, |
| Available Languages | English, French, German, Spanish |
| Calibration Required? | Manual |
| Colour Printing Capability | Monocolour |
| Custom Labels Available | Yes |
| Cut Options Available | Auto Cutter accessory available |
| Cutter Type | None |
| Estimated Media Changeover Time | 40 seconds |
| Font Styles | Determined by software |
| Media Sensor Adjustment | Yes |
| Media Sensor Type | Reflective Sensor;Head Open;Ribbon End;Gap Sensor;Notch;Black Mark;See-through |
| On Screen Indicators | Digital Clock;Error Messaging;Ethernet Status;Ready state |
| Operating System | Windows® 10; Windows® 11; Windows® Server 2019; Windows® Server 2022 |
| Power Source | AC Adaptor |
| Print Preview Feature? | No |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Printer and Label Applications | Datacom; Electrical; General Identification; Inspection Repair; Laboratory; Rating & Name Plates; Wire & Cable |
| Printing Functions | Peel and Present |
| Programming Language | Built-in ZPL Emulator |
| Software Package | Basic Design Suite |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-109; B-312; B-338; B-342; B-348; B-350; B-388; B-402; B-403; B-408; B-413; B-417; B-422; B-423; B-424; B-425; B-427; B-428; B-430; B-432; B-434; B-437; B-438; B-439; B-461; B-472; B-473; B-481; B-483; B-484; B-486; B-488; B-489; B-490; B-492; B-498; B-499; B-522; B-533; B-618; B-719; B-724; B-7 |
|---|---|
| Compatible Media | PS-; 3HT-; 2HT-; THT-; THTEL-; DT-; HX-; DR-; APL-; XTHT-; LSZH-; ZH- |
Other specifications
| Application | Barcode labelling; Component and equipment labelling; Data and telecommunications labelling; Electrical labelling; General identification; Inventory and inspection labelling; Wire and cable labelling; Laboratory labelling |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | CE; UL; FCC |
| Industry | Aerospace; Automotive; Biotechnology; Construction; Defence; Education; Electronics; Energy utilities; Government; Healthcare; ICT; Laboratory; Manufacturing; Maritime; Mass transit; Pharmaceutical; Pulp & paper; Security; Tourism & recreation; Voice & data communication; Warehouse & logistics |
Videos
Datasheets
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page









