€2,749.00
Content: 1
Available in 3 days, delivery time 2-5 days
Product number: i7500-600-EU-BWS
Manufacturer: Brady
EAN: 888434912744
Manufacturer product number: 323333
Weight: 25 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "323333_i7500-600-EU-BWS i7500 Industrial Label Printer 600dpi - EU + Brady Workstation Suite"
Features
- No need to set print speed, heat, offsets, sensor mode or sensor location — i7500 does it automatically without wasteful trial-and-error print tests
- No need to calibrate wasted blank labels — i7500 detects the part size and spacing, and prints on the very first label
- i75-Series ribbons auto-center with the ink always facing the correct way; the i7500 will warn you if the ink type is a mismatch with the installed label material
- Over 4,000 stock i75-Series label parts and ribbons in 80+ materials operate in full smart-mode functionality
- Manual 76.2 core label rolls and 25.4 core ribbons will also function in full manual mode where the operator makes necessary adjustments for print settings, sensor adjustments, label calibration and correct ribbon pairing
- Brady WorkStation software Suite (included) auto-detects the installed part for driverless 1-click setup and label file creation; or use Win driver if using non-Brady software
- 600 dpi print resolution for high-precision printing of small fonts and barcodes, or user can quickly field-exchange with optional 300 dpi printhead with no calibration or firmware update required
- Standard configuration ships with a Tear Bar; optional Auto Cutter accessories can be easily user-installed with four fastening screws
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MY |
Contents of the box
| Product contents | This i7500 Printer 600dpi comes in a cardboard box. It ships with a Serrated tear bar (installed), a T-20 wrench, a Power cord (EU plug), a USB cable, a license for Brady Workstation Software Suites and a QuickStart Guide. |
|---|---|
| Warranty (EMEA) | 24 months |
Dimensions
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
|---|---|
| Depth (metric) | 530.86 mm |
| Dimensions (metric) | 292,10 mm (W) x 370,84 mm (H) x 530,86 mm (D) |
| Height (metric) | 370.84 mm |
| Minimum Liner Width (metric) | 9.09 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 3.18 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 107.95 mm |
| Ribbon Core Diameter (metric) | 25.40 mm |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
Material
| Label Material Types | Polyester; Metallised Polyester; Metallic, Non-metal Polyester; Polyimide; Polypropylene; Nylon Cloth; Vinyl Cloth; Vinyl; Self-laminating Vinyl; Self-laminating Polyester; Heat-shrink Polyolefin; Diesel-resistant Heat-shrink Polyolefin Sleeve; High Temperature Heat- |
|---|
Print Specifications
| Smart Cell | Yes |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer;Direct Thermal |
Printer specifications
| Device Connectivity | Stand-alone & Peripheral;Mobile device connected |
|---|---|
| Connectivity Options | USB; Ethernet; Wi-Fi; Bluetooth |
| Display Resolution | 1024 x 600 pixels |
| Display Type | Colour LCD Touchscreen |
| Keyboard Type | None |
| Languages Available | Bahasa (Indonesian); Bahasa Malay; Bulgarian; Chinese (Traditional & Simplified); Croatian; Czech; Danish; Dutch; English (US); Estonian; Finnish; French (Canada); German; Hungarian; Japanese; Korean; Norwegian (Bokmål); Polish; Portuguese; Romanian; Russian; Slovak; Spanish ( |
| Memory | 512 MB RAM, 195 MB IFFS Flash |
| Maximum Labels per Day | 7000 |
| Display Size | 177.80 mm |
| Maximum Liner Width (metric) | 114.05 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 105.66 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 1.524 m |
| Operating Humidity Range | 10%-85% (RH non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | 10°C - 40°C |
| Power Supply Voltage | 100 - 240 V @ 50 - 60 Hz |
| Plug Type | EU |
| Maximum Ribbon Length (metric) | 457.20 m |
| Barcode Symbologies - 1D | Code 39; Codabar; Code 128; Code 128A; Code 128B; Code 128C; Code 39 Full ASCII; Code 93; Code 93 Full ASCII; EAN-13; EAN-13 Extension 2; EAN-13 Extension 5; EAN-8; EAN-8 Extension 2; EAN-8 Extension 5; GS1-128; HIBC; Industrial 2 of 5; ITF-14; JAN-13; JAN-13 Extension 2; JAN |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Battery Type | Internal, not removable |
| Available Languages | Bahasa (Indonesian), Bahasa Malay, Bulgarian, Chinese (Traditional & Simplified), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English (US), Estonian, Finnish, French (Canada), German, Hungarian, Japanese, Korean, Norwegian (Bokmål), Polish, Portuguese, Romanian, Russ |
| Calibration Required? | Automated with i75-Series Consumables |
| Colour Printing Capability | Monocolour |
| Custom Labels Available | Yes |
| Cut Options Available | Cut at the end of print jobs;Cut between labels |
| Cutter Type | Auto Cutter (cut off); Auto Cutter (perf cut) |
| Estimated Media Changeover Time | 40 seconds |
| Media Sensor Adjustment | Not Required |
| Media Sensor Type | Gap Sensor;Notch;Black Mark;Continuous |
| On Screen Indicators | Ribbon and label part number recognition;Supply Remaining;i75 Smart material / Manual Material;Label dimensions;Ready state;Error Messaging;USB Connection;WiFi;Ethernet Status;Bluetooth Status;Data Reception;Digital Clock;Print Job Preview;User-defined Pr |
| Operating System | Windows® 8.1; Windows® 10; Windows® 11; Windows® Server 2012; Windows® Server 2012 R2; Windows® Server 2016 |
| Power Source | Outlet |
| Print Preview Feature? | Yes |
| Print Resolution | 600 dpi |
| Printing Functions | Tear-off print; Autocut material (accessory required); Perforation (accessory required); Auto dpi conversion for ZPL |
| Programming Language | Built-in ZPL Emulator |
Compatibility
| Compatible Media | i75-; 2FR-; 2HT-; 2HX-; 2LSZH-; 3FR-; 3HT-; 3PS-; APL-; DR-; DT-; FR-; HCM-; HSNX-; HT-; HX-; i75-; LSZH-; PS-; THT-; THTC-; THTCLP-; THTCLT; THTEL-; THTEP-; THTFP-; THTFT-; THTHD-; THTPNP-; THTRDS-; THTRO-; THTTL-; XTHT- |
|---|
Other specifications
| Application | Barcode labelling; Wire and cable labelling; Electrical labelling; Data and telecommunications labelling; Circuit board labelling; Asset tracking; General identification; Laboratory labelling; Solar Panel labelling; Tamper Indicating Labels; Warehouse marking; Inven |
|---|---|
| Industry | Electrical; Voice & data communication; Electronics; Aerospace; Construction; Laboratory; Mass transit; Warehouse & logistics; Defence; Automotive |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page























