€795.00
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M611-EU-BWS
Manufacturer: Brady
EAN: 888434895771
Manufacturer product number: 322920
Weight: 2.94 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "322920_M611-EU-BWS M611 Label Printer - EU + Brady Workstation Suite"
Features
- Create and print up to 50.80 mm width labels
- Print labels at 50.80 mm per second print speed
- Design, preview and print any way you choose: from your phone, tablet, or computer
- Store more than 1,000 labels on the printer, then print at the jobsite
- Create and share label files to print from anywhere using Bluetooth or Wi-Fi
- Features a compact and lightweight design
- Allows connectivity for up to 5 users via Bluetooth
- Ships with a licence for the Brady Workstation suite of your preference: Product & Wire Identification, Safety & Facility Identification, or Lab Identification, enabling easy creation of a wide range of labels and signs.
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MY |
Contents of the box
| Product contents | This printer ships in a cardboard box holding a USB cable, a quick start guide, an AC powercord, a USB stick holding product info and Windows driver, a licence for Brady Workstation Software suites, a roll of M6-11-427 and an M61-R4310 ribbon. |
|---|
Dimensions
| Depth (metric) | 278.75 mm |
|---|---|
| Dimensions (metric) | 113,28 mm (W) x 115,66 mm (H) x 278,75 mm (D) |
| Height (metric) | 115.66 mm |
| Minimum Liner Width (metric) | 20.62 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 5.99 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 50.80 mm |
Material
| Label Material Types | FreezerBondz™ Polyester; Heat-shrink Polyolefin; High Temperature Heat-shrink Polyvinylidene Fluoride Sleeve; Metallised Polyester; Metallised Polyester with Polyester Overlaminate; Nylon Cloth; Paper; Polyester; Polyethylene; Polyethylene Foam Laminate Polyester; |
|---|
Print Specifications
| Smart Cell | Yes |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
Printer specifications
| Device Connectivity | Mobile device connected |
|---|---|
| Connectivity Options | Bluetooth® 5 Low Energy (class II); USB; USB 2.0; Wi-Fi |
| Display Resolution | 320 x 240 pixels |
| Display Type | Colour Touchscreen;LCD backlit graphics display |
| Keyboard Type | None |
| Languages Available | Arabic (Egypt); Bahasa (Indonesian); Bahasa Malay; Bulgarian; Chinese (Simplified); Chinese (Traditional); Croatian; Czech; Danish; Dutch; English (US); Estonian; Finnish; French; German; Greek; Hebrew; Hungarian; Italian; Japanese; Korean; Norwegian (Bokmål); Polish; Portugues |
| Memory | 256 MB Flash, 512 MB RAM |
| Maximum Labels per Day | 750 |
| Maximum Print Speed (metric) | 50.80 mm/s |
| Display Size | 88.90 mm |
| Font Sizes | Determined by software |
| Maximum Liner Width (metric) | 57.00 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 50.80 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 1016.00 mm |
| Operating Humidity Range | 10%-90% (non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | 5°C - 49°C |
| Power Supply Voltage | 110 - 240 V |
| Battery mAh Rating | 3200 mAh |
| Batteries Included | Yes |
| How Is Battery Shipped | Shipped installed in equipment |
| Plug Type | EU |
| Barcode Symbologies - 1D | Code 128A; Code 128B; Code 128C; Code 39; GS1 DataBar; HIBC; Interleaved 2 of 5; More through Brady WorkStation; UPC-A; UPC-E |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Battery Type | Rechargeable Lithium-ion Battery |
| Approved Ship To Countries | Albania, Algeria, Andorra, Austria, Bahrain, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Egypt, Eritrea, Estonia, Finland, Germany, Ghana, Gibraltar, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Israel, Italy, Jordan, Kosovo |
| Available Languages | Arabic (Egypt), Bahasa (Indonesian), Bahasa Malay, Bulgarian, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English (US), Estonian, Finnish, French, German, Greek, Hebrew, Hindi, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Norwegi |
| Calibration Required? | Automated through Smart Cell |
| Colour Printing Capability | Monocolour |
| Custom Labels Available | Yes |
| Cutter Type | Auto Cutter |
| Device Drop Test & Durability | Resistant to 1.8 metre drops; Resistant to military-grade shocks (MIL-STD-810G) |
| Font Styles | Determined by software |
| Label Retention Feature | Yes |
| Number of Symbols | Dependant on software |
| On Screen Indicators | Battery Life;Ribbon and label part number recognition;Supply Remaining;Bluetooth Status;Error Messaging;WiFi |
| Power Source | AC Adaptor; Rechargeable Battery |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Print Rotation | Yes |
| Printer and Label Applications | Circuit Board; Datacom; Electrical; General Identification; Inspection Repair; Laboratory; Rating & Name Plates; Wire & Cable |
| Programming Language | Brady Script Emulator for ZPL (Accessory required);Brady Custom ZPL Emulation Software Solution |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-109; B-145; B-321; B-342; B-345; B-362; B-390; B-403; B-412; B-422; B-423; B-424; B-425; B-427; B-428; B-430; B-432; B-435; B-437; B-439; B-459; B-461; B-473; B-483; B-486; B-488; B-489; B-490; B-498; B-499; B-642; B-717; B-718; B-719; B-724; B-727; B-7351; B-7425; B-7546; B-7551; B-7576; B-75 |
|---|---|
| Compatible Media | M6-; M6C-; BM-; BMC- |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Circuit board labelling; Component and equipment labelling; Data and telecommunications labelling; Electrical labelling; Facility identification; General identification; Healthcare and Hospital labelling; Inventory and inspection labelling; Laborat |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | CE 2014/53/EU RED; CE 2014/35/EU LVD; CE 2014/30/EU EMCD; CE 2011/65/EU; RoHS; UL 60950-1, 2nd Edition; EN \ IEC 60950-1:2006 + A11:2009 + A1:2010 + A12:2011+ A2:2013; WEEE |
| Industry | Automotive; Beverage processing; Biotechnology; Buildings identification; Chemical; Education; Electrical; Electronics; Energy utilities; Food processing; Government; Healthcare; ICT; Laboratory; Manufacturing; Mass transit; Oil & gas; Pharmaceutical; Process; Security; Voice & data communication |
Properties "322920_M611-EU-BWS M611 Label Printer - EU + Brady Workstation Suite"
| Keyboard layout: | No keyboard |
|---|
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Videos
Datasheets
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page









