€1,229.00
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M710-WB-QZ-BWS
Manufacturer: Brady
EAN: 888434895733
Manufacturer product number: 322916
Weight: 5.81 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "322916_M710-WB-QZ-BWS M710 QWERTZ EU Wi-Fi, BT + Brady Workstation Suite"
Features
- Stay connected wherever your work happens with enhanced Bluetooth and Wi-Fi
- Get lightning-fast print speeds: 76.2 mm per second, plus cut labels automatically
- Work longer – print 4,500 labels on a full battery charge
- Enjoy more durability with a printer that withstands 1.20 m drops, blowing sand and dust
- Get more work done using a keypad or software to print labels
- Print what you need, how you need – text, barcodes, shapes and images using a keypad or software
- Get shop-to-field flexibility with label saving, sharing and data imports
- Ships with a licence for the Brady Workstation suite of your preference: Product & Wire Identification, Safety & Facility Identification, or Lab Identification, enabling easy creation of a wide range of labels and signs.
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MY |
Contents of the box
| Product contents | This printer ships in a hard case holding a USB cable, a quick start guide, drivers, a Li-ION Rechargeable Battery, an AC Adapter, a users guide, a licence for Brady Workstation Software suites, a Media Adapter, a roll of M7C-1000-595-WT and an M7-R6000 r |
|---|
Dimensions
| Depth (metric) | 116.75 mm |
|---|---|
| Dimensions (metric) | 240,03 mm (W) x 345,20 mm (H) x 116,75 mm (D) |
| Height (metric) | 345.20 mm |
| Minimum Liner Width (metric) | 20.62 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 5.99 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 50.80 mm |
Material
| Label Material Types | FreezerBondz™ Polyester; Heat-shrink Polyolefin; High Temperature Heat-shrink Polyvinylidene Fluoride Sleeve; Nylon Cloth; Paper; Phosphorescent Polyester; Polyester; Polyester with Polyester Overlaminate; Polyethylene; Polyethylene Foam Laminate Polyester; Polyimi |
|---|
Print Specifications
| Smart Cell | Yes |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
Printer specifications
| Device Connectivity | Mobile device connected;Stand-alone & Peripheral |
|---|---|
| Connectivity Options | Bluetooth; Wi-Fi; USB 2.0; USB-C; Standalone Use |
| Display Resolution | 320 x 240 pixels |
| Display Type | Colour LCD Touchscreen |
| Keyboard Type | QWERTZ |
| Languages Available | Arabic (Egypt); Bulgarian; Chinese (Traditional & Simplified); Croatian; Czech; Danish; Dutch; English (US); Estonian; Finnish; French; German; Greek; Hebrew; Hindi; Hungarian; Italian; Japanese; Korean; Norwegian (Bokmål); Polish; Portuguese; Romanian; Russian; Slovak; Slovenian |
| Memory | 200 MB (stores up to 100,000 labels) |
| Maximum Labels per Day | 1000 |
| Maximum Print Speed (metric) | 38.00 mm/s |
| Display Size | 53.77 x 71.28 mm |
| Font Sizes | 4 - 174 pt |
| Maximum Liner Width (metric) | 57.00 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 48.79 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 1016.00 mm |
| Operating Humidity Range | 10%-90% (non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | 5°C - 49°C |
| Power Supply Voltage | 110 - 240 V |
| Battery mAh Rating | 2700 mAh |
| Batteries Included | Yes |
| How Is Battery Shipped | Shipped in box, not installed |
| Plug Type | EU |
| Barcode Symbologies - 1D | Code 128; Code 39; More through Brady WorkStation; EAN-8; EAN-13; Interleaved 2 of 5; UPC-A; UPC-E; More through software |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Battery Type | Rechargeable Lithium-ion Battery |
| Built-In Label Wizards | 66 Block; Arrow Tape; Breaker Box; DesiStrip; Faceplate; Flags; Patch Panel; Pipe Marker; Safety; Terminal Block; Vial; Wire Wrap |
| Approved Ship To Countries | Albania, Algeria, Andorra, Austria, Bahrain, Belgium, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Egypt, Eritrea, Estonia, Finland, Germany, Ghana, Gibraltar, Greece, Iceland, Ireland, Israel, Italy, Jordan, Kosovo, Lesotho, Liechtenstein, Lithuan |
| Available Languages | Arabic (Egypt), Bulgarian, Chinese (Traditional & Simplified), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English (US), Estonian, Finnish, French, German, Greek, Hebrew, Hindi, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Norwegian (Bokmål), Polish, Portuguese, Romanian, R |
| Calibration Required? | Automated through Smart Cell |
| Colour Printing Capability | Monocolour |
| Custom Labels Available | Yes |
| Cutter Type | Auto Cutter |
| Device Drop Test & Durability | Resistant to 1.2 metre drops; Sand & Dust |
| Font Styles | Brady Alpine;Brady Fixed Width |
| Label Retention Feature | No |
| Number of Symbols | 500+ |
| On Screen Indicators | Battery Life;Ribbon and label part number recognition;Ribbon Remaining;Supply Remaining |
| Power Source | AC Adaptor; Rechargeable Battery |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Print Rotation | Yes |
| Printer and Label Applications | Circuit Board; Datacom; Electrical; General Identification; Inspection Repair; Lean / 5S; Pipe Marker; Rating & Name Plates; Safety; Wire & Cable |
| Printing Functions | Auto Format; Banner; Date/Time Stamp; Fixed Length; Justification; Mirror; Multi-copy; Print Preview; Reverse; Rotate; Vertical; Serialisation; Frame Feature |
| Programming Language | Brady Script Emulator for ZPL (Accessory required);Brady Custom ZPL Emulation Software Solution |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-109; B-145; B-342; B-351; B-362; B-403; B-412; B-422; B-423; B-424; B-425; B-427; B-428; B-430; B-459; B-461; B-472; B-473; B-481; B-483; B-486; B-488; B-489; B-490; B-492; B-498; B-499; B-509; B-526; B-529; B-530; B-549; B-569; B-581; B-582; B-584; B-595; B-634; B-642; B-717; B-718; B-724; B-7 |
|---|---|
| Compatible Media | M7-; M7C-; BM7-; BM7C-; M6-; M6C-; BM-; BMC- |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Circuit board labelling; Component and equipment labelling; Data and telecommunications labelling; Electrical labelling; Facility identification; General identification; Healthcare and Hospital labelling; Inventory and inspection labelling; Laborat |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | CE; FCC class A |
| Industry | Biotechnology; Buildings identification; Electrical; Electronics; Energy utilities; Healthcare; Manufacturing; Mass transit; Security; Voice & data communication |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page









