322911_M710-QY-EU-BWS M710 QWERTY EU + Brady Workstation Suite

€1,179.00
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M710-QY-EU-BWS
Manufacturer: Brady
EAN: 888434895689
Manufacturer product number: 322911
Weight: 5.81 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "322911_M710-QY-EU-BWS M710 QWERTY EU + Brady Workstation Suite"
Features
- Get lightning-fast print speeds: 76.2 mm per second, plus cut labels automatically
- Work longer – print 4,500 labels on a full battery charge
- Enjoy more durability with a printer that withstands 1.20 m drops, blowing sand and dust
- Print what you need, how you need – text, barcodes, shapes and images using a keypad or software
- Get shop-to-field flexibility with label saving, sharing and data imports
- Ships with a licence for the Brady Workstation suite of your preference: Product & Wire Identification, Safety & Facility Identification, or Lab Identification, enabling easy creation of a wide range of labels and signs.
Contents of the box
| Product contents | This printer ships in a hard case holding a USB cable, a quick start guide, drivers, a Li-ION Rechargeable Battery, an AC Adapter, a users guide, a licence for Brady Workstation Software suites, a Media Adapter, a roll of M7C-1000-595-WT and an M7-R6000 ribbon. |
|---|
Printer specifications
| Device Connectivity | Stand-alone & Peripheral |
|---|---|
| Display Resolution | 320 x 240 pixels |
| Display Type | Colour LCD Touchscreen |
| Keyboard Type | QWERTY |
| Languages Available | Arabic (Egypt); Bulgarian; Chinese (Traditional & Simplified); Croatian; Czech; Danish; Dutch; English (US); Estonian; Finnish; French; German; Greek; Hebrew; Hindi; Hungarian; Italian; Japanese; Korean; Norwegian (Bokmål); Polish; Portuguese; Romanian; Russian; Slovak; Slovenian; Spanish; Swedish; Turkish |
| Max. Lines of Text | 0 |
| Maximum Characters per Line | 0 |
| Memory | 200 MB (stores up to 100,000 labels) |
| Depth (metric) | 116.75 mm |
| Dimensions (metric) | 240,03 mm (W) x 345,20 mm (H) x 116,75 mm (D) |
| Height (metric) | 345.20 mm |
| Minimum Liner Width (metric) | 20.62 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 5.99 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 50.80 mm |
| Maximum Labels per Day | 1000 |
| Maximum Print Speed (metric) | 76.20 mm/s |
| Display Size | 53.77 x 71.28 mm |
| Font Sizes | 4 - 174 pt |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 50.80 mm |
| Maximum Liner Width (metric) | 57.00 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 48.79 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 1016.00 mm |
| Operating Humidity Range | 10%-90% (non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | 5°C - 49°C |
| Power Supply Voltage | 110 - 240 V |
| Battery mAh Rating | 2700 mAh |
| Batteries Included | Yes |
| How Is Battery Shipped | Shipped in box, not installed |
| Plug Type | EU |
| User Interface Type | Full QWERTY Keyboard; Touchscreen & PC |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-109; B-145; B-342; B-351; B-362; B-403; B-412; B-422; B-423; B-424; B-425; B-427; B-428; B-430; B-459; B-461; B-472; B-473; B-481; B-483; B-486; B-488; B-489; B-490; B-492; B-498; B-499; B-509; B-526; B-529; B-530; B-549; B-569; B-581; B-582; B-584; B-595; B-634; B-642; B-717; B-718; B-724; B-727; B-7593; B-7641; B-7643; B-7696; B-7697; B-854; B-855 |
|---|---|
| Compatible Media | M7-; M7C-; BM7-; BM7C-; M6-; M6C-; BM-; BMC- |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Circuit board labelling; Component and equipment labelling; Data and telecommunications labelling; Electrical labelling; Facility identification; General identification; Healthcare and Hospital labelling; Inventory and inspection labelling; Laboratory labelling; Lean and 5S labelling; Safety identification; Warehouse marking; Wire and cable labelling |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | CE; FCC class A |
| Industry | Biotechnology; Buildings identification; Electrical; Electronics; Energy utilities; Healthcare; Manufacturing; Mass transit; Security; Voice & data communication |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page








