€2,342.00
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: i7100-600-EU-BWS
Manufacturer: Brady
EAN: 888434895351
Manufacturer product number: 322873
Weight: 10 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "322873_i7100-600-EU-BWS BradyPrinter i7100 600 dpi - EU + Brady Workstation Suite"
The BradyPrinter i7100 industrial thermal transfer benchtop printer is ideal for customers requiring reliable high volume printing on lots of different materials within the Aerospace, Defence and Mass Transit, Electronics, Automotive, Logistics, Electrica
Features
- Print on the widest range of materials with confidence, including difficult to print materials
- Peel configuration automatically peels labels from the liner
- Prints ultra-sharp on labels as small as 4 mm. with high accuracy
- Designed to print thousands of labels per day, everyday
- Easy-to-use touch screen interface to adjust printer settings quickly and easily
- Ships with a licence for the Brady Workstation suite of your preference: Product & Wire Identification, Safety & Facility Identification, or Lab Identification, enabling easy creation of a wide range of labels and signs.
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | DE |
Contents of the box
| Product contents | This i7100 printer comes in a cardboard box. It ships with an EU power cord, 2 empty ribbon cores, a USB cable, a product CD holding the driver, the user manual in languages, the configuration/settings manual in English, a printed user manual in English a |
|---|---|
| Warranty (EMEA) | 24 months |
Dimensions
| Depth (metric) | 459.74 mm |
|---|---|
| Dimensions (metric) | 251,46 mm (W) x 289,56 mm (H) x 459,74 mm (D) |
| Height (metric) | 289.56 mm |
| Minimum Liner Width (metric) | 9.14 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 3.18 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 109.98 mm |
| Ribbon Core Diameter (metric) | 25.40 mm |
Material
| Label Material Types | Diesel-resistant Heat-shrink Polyolefin Sleeve; Direct Thermal Paper; FreezerBondz™ Polyester; Heat-shrink Polyolefin; High Temperature Heat-shrink Polyvinylidene Fluoride Sleeve; Metallic, Non-metal Polyester; Metallised Polyester; Metallised Polyester with Pol |
|---|
Print Specifications
| Smart Cell | No |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal;Thermal Transfer |
Printer specifications
| Device Connectivity | Stand-alone & Peripheral |
|---|---|
| Connectivity Options | Ethernet; I/O connection; Bluetooth (optional); Wi-Fi (optional); Serial; USB |
| Display Resolution | 480 x 272 pixels |
| Display Type | Colour LCD Screen |
| Keyboard Type | None |
| Languages Available | Arabic (Egypt); Bulgarian; Croatian; Czech; Danish; Dutch; English; Finnish; French; German; Greek; Hungarian; Italian; Lithuanian; Macedonian; Norwegian (Bokmål); Persian (Farsi); Polish; Portuguese; Romanian; Russian; Serbian; Slovenian; Spanish; Swedish; Turkish |
| Memory | 256 MB RAM, 50 MB IFFS Flash, SD card up to 512 GB |
| Maximum Labels per Day | 7000 |
| Maximum Print Speed (metric) | 150.00 mm/s |
| Display Size | 52.00 x 92.00 mm |
| Maximum Liner Width (metric) | 114.05 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 105.66 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 249.00 mm |
| Operating Humidity Range | 10%-85% (RH non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | 0°C - 40°C |
| Power Supply Voltage | 100 - 240 V @ 50 - 60 Hz |
| Batteries Included | Yes |
| How Is Battery Shipped | Shipped installed in equipment |
| Plug Type | EU |
| Maximum Ribbon Length (metric) | 304.80 m |
| Barcode Symbologies - 1D | Codabar; Codablock F; Code 128A; Code 128B; Code 128C; Code 39; Code 39 Full ASCII; Code 93; Deutsche Post Identcode; Deutsche Post Leitcode; EAN/UCC 128; EAN/UPC; EAN/UPC Extension 2; EAN/UPC Extension 5; EAN-13; EAN-8; FIM; GS1 DataBar; GS1 DataBar Limited; GS1 DataBar St |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Battery Type | Coin/Button Cell |
| Available Languages | Arabic (Egypt), Bulgarian, Croatian, Czech, Danish, Dutch, English, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Italian, Lithuanian, Macedonian, Norwegian (Bokmål), Persian (Farsi), Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Serbian, Slovenian, Spanish, Swedis |
| Calibration Required? | Manual |
| Colour Printing Capability | Monocolour |
| Custom Labels Available | Yes |
| Cutter Type | None |
| Font Styles | Bitmap Default Font - 12x12 dots;Bitmap Default Font - 16x16 dots;Bitmap Default Font - 16x32 dots;OCR-A Size I;OCR-B;Swiss 721;Swiss 721 Bold;Monospace 821 |
| Media Sensor Adjustment | Yes |
| Media Sensor Type | Black Mark;Gap Sensor;Notch;Reflective Sensor |
| On Screen Indicators | Digital Clock;USB Slave Status;Data Reception;Ribbon Remaining;WLAN Field Intensity;USB Memory Stick inserted;Ethernet Status;Bluetooth Status;SD Memory Card inserted;Data Recording;Supply Remaining |
| Operating System | Windows® 7; Windows® 8; Windows® 10; Windows® Server 2012; Windows® Server 2012 R2; Windows® Server 2016 |
| Power Source | AC Adaptor |
| Print Resolution | 600 dpi |
| Printer and Label Applications | Circuit Board; Datacom; Electrical; General Identification; Inspection Repair; Laboratory; Rating & Name Plates; Wire & Cable |
| Programming Language | abc Basic Compiler;Database Connector;Jscript;SAP Integration;Built-in ZPL Emulator |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-338; B-342; B-345; B-348; B-350; B-351; B-362; B-388; B-390; B-402; B-403; B-408; B-413; B-417; B-422; B-423; B-424; B-425; B-427; B-428; B-430; B-432; B-434; B-435; B-437; B-438; B-461; B-472; B-480; B-481; B-482; B-483; B-484; B-486; B-488; B-489; B-490; B-492; B-498; B-499; B-509; B-526; B-5 |
|---|---|
| Compatible Media | ZH-; TIL-; THT-; PSL-; PSHT-; PS-; LSZH-; HX-; 3PS-; TB-; XTHT-; BPTC-; BPT-; HSNX-; HCM-; BPTRDS- |
Other specifications
| Application | Barcode labelling; Circuit board labelling; Component and equipment labelling; Data and telecommunications labelling; Electrical labelling; General identification; Inventory and inspection labelling; Laboratory labelling; Wire and cable labelling |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | CE; FCC class A; FCC class CB; CCC; UL |
| Industry | Aerospace; Automotive; Biotechnology; Construction; Defence; Education; Electrical; Electronics; Energy utilities; Government; Healthcare; ICT; Laboratory; Manufacturing; Maritime; Mass transit; Pharmaceutical; Pulp & paper; Security; Tourism & recreation; Voice & data communication; Warehouse & logistics |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page
























