€1,799.00
Content: 1
Available in 3 days, delivery time 2-5 days
Product number: M611-EU-T&T KIT
Manufacturer: Brady
EAN: 888434903308
Manufacturer product number: 321835
Weight: 4.15 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "321835_M611-EU-T&T KIT M611 RFID Track & Trace kit EU"
Use the M611 RFID Track & Trace kits to create high speed asset tracking. Locate the right asset quicker than ever before, using our fast portable label printer and resilient RFID labels
Features
- Easily give any asset a unique, digital identity with this 100% portable off-the-shelf RFID solution
- The multi-purpose polyester label can be applied to all kinds of surfaces, allowing a broad use in asset track & trace applications
- The labels can be used in track & trace applications in audio-video, datacom, manufacturing, warehousing, laboratory, construction and numerous other industries where equipment and tools are mobile and might easily get lost.
- Express Labels design software and RFID encoding & reading Toolbox software cooperate seamlessly on the HH85 RFID Reader
- The RFID Toolbox software enables both data encoding and data exporting, for further analysis
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | FI |
Contents of the box
| Product contents | This kit includes an M611 label printer kit, an HH85 RFID reader, a roll of M6-221-423-UHF and an M61-R6010 ribbon. The RFID encoding Toolbox software and Express labels app are free of charge downloadable onto the HH85. |
|---|
Dimensions
| Dimensions (metric) | 106,42 mm (W) x 328,42 mm (H) |
|---|---|
| Height (metric) | 328.42 mm |
| Minimum Liner Width (metric) | 57.00 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 5.99 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 50.80 mm |
Material
| Label Material Types | FreezerBondz™ Polyester; High Temperature Heat-shrink Polyvinylidene Fluoride Sleeve; Metallised Polyester; Metallised Polyester with Polyester Overlaminate; Nylon Cloth; Paper; Polyester; Polyethylene; Polyethylene Foam Laminate Polyester; Polyimide; Polyolefin; Po |
|---|
Print Specifications
| Smart Cell | Yes |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
Printer specifications
| Device Connectivity | Mobile device connected |
|---|---|
| Connectivity Options | Bluetooth® 5 Low Energy (class II); USB 2.0; USB |
| Display Resolution | 320 x 240 pixels |
| Display Type | LCD backlit graphics display;LCD |
| Keyboard Type | None |
| Languages Available | Arabic (Egypt); Bahasa (Indonesian); Bahasa Malay; Bulgarian; Chinese (Simplified); Chinese (Traditional); Croatian; Czech; Danish; Dutch; English (US); Estonian; Finnish; French; German; Greek; Hebrew; Hungarian; Italian; Japanese; Korean; Norwegian (Bokmål); Polish; Portugues |
| Memory | 512 MB RAM, 256 MB Flash;2 GB RAM, 16 GB Flash, MicroSD slot for SDXC cards |
| Maximum Print Speed (metric) | 50.80 mm/s |
| Display Size | 71.12 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 50.80 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 1016.00 mm |
| Operating Humidity Range | 10%-90% (non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | -18°C - 46°C |
| Battery mAh Rating | 3200 mAh |
| Batteries Included | Yes |
| How Is Battery Shipped | Shipped in box, not installed |
| Plug Type | EU |
| Barcode Symbologies - 1D | Code 128; Code 39; Interleaved 2 of 5; UPC-A; UPC-E; EAN-8; EAN-13; More through Brady WorkStation |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Battery Type | Rechargeable Lithium-ion Battery |
| Approved Ship To Countries | Albania, Algeria, Andorra, Austria, Bahrain, Belgium, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Egypt, Eritrea, Estonia, Finland, Germany, Ghana, Gibraltar, Greece, Iceland, Ireland, Israel, Italy, Jordan, Kosovo, Lesotho, Liechtenstein, Lithuan |
| Available Languages | Arabic (Egypt), Bahasa (Indonesian), Bahasa Malay, Bulgarian, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English (US), Estonian, Finnish, French, German, Greek, Hebrew, Hindi, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Norwegi |
| Calibration Required? | Automated through Smart Cell |
| Charging Times | Charging over USB-C connector (0 - 100 %) 4–10 h |
| Colour Printing Capability | Monocolour |
| Custom Labels Available | Yes |
| Cutter Type | Auto Cutter |
| Device Drop Test & Durability | Resistant to 1.2 metre drops; Resistant to military-grade shocks (MIL-STD-810G) |
| Font Styles | Determined by software |
| Label Retention Feature | Yes |
| Number of Symbols | Dependant on software |
| On Screen Indicators | Battery Life;Bluetooth Status;Error Messaging;Ribbon Remaining;Supply Remaining;WiFi;Ribbon and label part number recognition |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Print Rotation | Yes |
| Printer and Label Applications | Cable Management; Circuit Board; Datacom; Electrical; General Identification; Hazardous Materials; Laboratory; Lean / 5S; Rating & Name Plates; RFID; Safety; Track and Trace; Wire & Cable |
| Programming Language | Brady Script Emulator for ZPL (Accessory required);Brady Custom ZPL Emulation Software Solution |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-1; B-109; B-345; B-348; B-362; B-390; B-412; B-422; B-422/B-966B; B-423; B-424; B-425A; B-427; B-428; B-430; B-432; B-435; B-437; B-439; B-459; B-461; B-473; B-481; B-483A; B-486B; B-488; B-489A; B-490; B-494; B-498; B-499; B-642; B-717; B-718; B-719; B-724; B-727; B-735; B-7546; B-7551; B-75 |
|---|---|
| Compatible Media | M6-; M6C-; BM-; BMC-; BMC- |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Data and telecommunications labelling; Electrical labelling; General identification; Facility identification; Safety identification |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | UL; FCC; cUL; IC/ISED; UL MEX; CofC; RCM; IFETEL/NOM; RCM; ANATEL |
| Industry | Automotive; Beverage processing; Biotechnology; Buildings identification; Chemical; Construction; Defence; Education; Electrical; Electronics; Energy utilities; Food processing; Government; Healthcare; ICT; Laboratory; Manufacturing; Mass transit; Oil & gas; Pharmaceutical; Process; Security; Voice & data communication |
Properties "321835_M611-EU-T&T KIT M611 RFID Track & Trace kit EU"
| Keyboard layout: | No keyboard |
|---|
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Videos
Datasheets
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page






