€3,753.00
Product number: S3700-AZ-SFIDS
Manufacturer: Brady
EAN: 0888434879252
Manufacturer product number: 321267
Weight: 21 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "321267_S3700-AZ-SFIDS S3700 Multicolour & Cut Sign and Label Printer - AZERTY Keyboard with BWS SFIDS"
Colour your way to an improved workplace with the S3700 Sign and Label Printer. With multicolour print and shape cutting capabilities, this printer creates impactful identification that fits your application and workspace needs.
Features
- Multicolour print capabilities make it ideal for creating impactful safety signs, lockout tags, warning labels and more in a single pass
- Built in XY-cutter allows for the creation of die-cut shapes and text that gives the flexibility to choose where to place new messaging
- The built-in keyboard and touchscreen interface make label creation a breeze
- Label creation is even faster with the quick setup and print speeds that come with print smart technology from Brady
- Prints on a variety of material options so you can create signs and labels for a variety of applications
- Includes Brady Workstation Safety and Facility ID Software Suite to easily create custom signs, labels and pipemarkers.
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MY |
Contents of the box
| Product contents | S3700 Safety and Facility Printer, Brady Workstation Safety and Facility ID Software, Quick Start Guide, Power Cord, USB Cord, Mouse, Cleaning Kit (PCK-6), USB Flash Drive |
|---|
Dimensions
| Depth (metric) | 361.95 mm |
|---|---|
| Dimensions (metric) | 482,60 mm (W) x 279,40 mm (H) x 361,95 mm (D) |
| Height (metric) | 279.40 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 12.70 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 107.95 mm |
Material
| Label Material Types | Magnetic Polyester; Metal-detectable Polyester; Metallic, Non-metal Polyester; Metallised Polyester; Paper; Phosphorescent Polyester; Polyester; Polyester with Polyester Overlaminate; Polyimide; Polyvinylfluoride; Reflective Tape; Tamper-evident Metallised Polyester; Transfer Tape; Vinyl; Vinyl Cloth; Heavy Duty Polyester |
|---|
Print Specifications
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|
Printer specifications
| Device Connectivity | Mobile device connected;Peripheral;Stand-alone |
|---|---|
| Connectivity Options | Standalone Use; USB; Ethernet |
| Display Resolution | 1024 x 800 pixels |
| Display Type | Colour LCD Touchscreen |
| Keyboard Type | Full Size AZERTY |
| Languages Available | English (US); French; Portuguese; Spanish; Bahasa (Indonesian); Bahasa Malay; Czech; Danish; German; Estonian; Croatian; Italian; Hungarian; Dutch; Norwegian (Bokmål); Polish; Romanian; Slovak; Slovenian; Finnish; Swedish; Vietnamese; Turkish; Bulgarian; Russian; Korean; Chinese (Traditional & Simplified); Thai; Japanese |
| Memory | 512 MB |
| Maximum Labels per Day | 600 |
| Maximum Print Speed (metric) | 127.00 mm/s |
| Display Size | 155.19 x 86.87 mm |
| Font Sizes | 4 - 600 pt |
| Maximum Liner Width (metric) | 107.95 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 101.60 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 2.53 m |
| Operating Temperature Range (°C) | 15°C - 40°C |
| Power Supply Voltage | 110 - 240 V |
| Plug Type | EU |
| Barcode Symbologies - 1D | Code 128 Auto;Code 39;Interleaved 2 of 5;More through Brady WorkStation;EAN-13;UPC-A |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Built-In Label Wizards | Arc Flash;Circle Gauge;Custom Labels;General Template;GHS/CLP;Gradient Scale;Pipe Marker;PreMade Labels;Right-to-know;Tags;WHMIS |
| Approved Ship To Countries | Albania, Andorra, Australia, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Eritrea, Estonia, Finland, Germany, Gibraltar, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Kosovo, Kuwait, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Mauritius, Mayotte, Metropolitan France, Moldova, Monaco, Montenegro, Netherlands, Norway, Oman, Poland, Portugal, Qatar, Réunion, Romania, San Marino, São Tomé and Príncipe, Saudi Arabia, Serbia, Seychelles, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey, United Kingdom, Vatican City |
| Available Languages | Bahasa (Indonesian), Bahasa Malay, Bulgarian, Chinese (Traditional & Simplified), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English (US), Estonian, Finnish, French, German, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Norwegian (Bokmål), Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Slovak, Slovenian, Spanish, Swedish, Thai, Turkish, Vietnamese |
| Calibration Required? | No |
| Colour Printing Capability | Multicolour; Monocolour |
| Custom Labels Available | No |
| Cut Options Available | Cut at the end of print jobs;Cut between labels |
| Cutter Type | XY Cutter and Auto Cutter |
| Estimated Media Changeover Time | 20 seconds |
| Font Styles | Arial;Arial 65;Courier New;Tahoma;Times New Roman;MS Gothic;Trebuchet MS;Verdana;See Brady Workstation |
| Media Sensor Adjustment | Not Required |
| Media Sensor Type | Notch |
| Number of Symbols | 664 |
| On Screen Indicators | Data Reception;Error Messaging;Ribbon and label part number recognition;Supply Remaining;WiFi;Ethernet Status;Bluetooth Status |
| Power Source | AC Adaptor |
| Print Preview Feature? | Yes |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Printer and Label Applications | General Identification; Hazardous Materials; Lean / 5S; Pipe Marker; Safety |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-109; B-145; B-321; B-342; B-345; B-362; B-390; B-403; B-412; B-422; B-423; B-424; B-425; B-427; B-428; B-432; B-434; B-435; B-437; B-438; B-439; B-459; B-461; B-473; B-480; B-483; B-484; B-486; B-488; B-489; B-490; B-499; B-498; B-509; B-526; B-549; B-551; B-565; B-569; B-581; B-584; B-593; B-595; B-634; B-642; B-717; B-718; B-719; B-724; B-727; B-7351; B-7425; B-7546; B-7551; B-7563; B-7569; B-7576; B-7593; B-7597; B-7598; B-7599; B-7643; B-7696; B-7697; B-787; B-854; B-855; B-966; B-966B |
|---|---|
| Compatible Media | B30-; B30C-; B30EP- |
| User Interface Type | Keyboard; Touchscreen; PC; Mobile device |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Cold temperature labelling; Component and equipment labelling; Electrical labelling; Facility identification; General identification; Hazard communication identification; Lean and 5S labelling; Pipe and valve marking; Safety identification; Security identification; Temperature indicating labelling; Barcode labelling; Exit and egress marking; Floor marking; Food and Beverage Process labelling; Healthcare and Hospital labelling; Inventory and inspection labelling; Temporary labelling; Warehouse marking |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | USA & Canada: cULc; Europe: CE-RoHS; Argentina: UL-AR & S Mark; Mexico: UL NOM CoFC; Australia: RCM mark; Russia: EAC; Korea: KC; China: CCC-RoHS; India: BIS; Taiwan: BSMI Exemption; South Africa: LOA and SABS (No logo on product label) |
| Industry | Beverage processing; Buildings identification; Chemical; Construction; Education; Energy utilities; Food processing; Government; Healthcare; Manufacturing; Maritime; Mining; Oil & gas; Process; Pulp & paper; Tourism & recreation; Warehouse & logistics; Electrical |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page









