€919.00
Available in 60 days, delivery time 2-5 days
Product number: M610-CYR-BT-PWID
Manufacturer: Brady
EAN: 0888434550755
Manufacturer product number: 317802
Weight: 1.9 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "317802_M610-CYR-BT-PWID M610 Label Printer - CYRILLIC with Bluetooth and Brady Workstation PWID Suite"
Ontwerp en print labels met een toetsenbord, mobiele app of desktopsoftware
Werk langer met een verbeterde Gen3 lithium-ionbatterij - print 4500 labels met één volle lading
Blijf verbonden waar u ook werkt met de verbeterde Bluetooth-technologie
Importeer en exporteer labelbestanden, lijsten en afbeeldingen makkelijk naar de printer via de USB 2.0-poort (type A en B) of een USB-stick
Print labels met een printsnelheid van 50,80 mm per seconde
Profiteer van extra duurzaamheid met een printer die bestand is tegen schokken op militair niveau (MIL-STD-810G) en een val van 1,80 m
Gebruik uw printer bij temperaturen van -18 tot 46 °C
Deze printer wordt geleverd met de Brady Workstation-suite voor productidentificatie en draadmarkering, waarmee u onmiddellijk professionele labels kunt ontwerpen.
Werk langer met een verbeterde Gen3 lithium-ionbatterij - print 4500 labels met één volle lading
Blijf verbonden waar u ook werkt met de verbeterde Bluetooth-technologie
Importeer en exporteer labelbestanden, lijsten en afbeeldingen makkelijk naar de printer via de USB 2.0-poort (type A en B) of een USB-stick
Print labels met een printsnelheid van 50,80 mm per seconde
Profiteer van extra duurzaamheid met een printer die bestand is tegen schokken op militair niveau (MIL-STD-810G) en een val van 1,80 m
Gebruik uw printer bij temperaturen van -18 tot 46 °C
Deze printer wordt geleverd met de Brady Workstation-suite voor productidentificatie en draadmarkering, waarmee u onmiddellijk professionele labels kunt ontwerpen.
Features
- Design and print labels using a keypad, mobile app or desktop software
- Work longer with an enhanced Gen3 Li-ION battery – print 4,500 labels on a full charge
- Stay connected wherever your work happens with enhanced Bluetooth technology
- Easily import and export label files, lists and graphics to the printer through USB 2.0 port (Type A and B) or USB flash drive
- Print labels at 50.80 mm per second print speed
- Get added durability with a printer that is resistant to military-grade shocks (MIL-STD-810G) and 1.80 m drops
- Operate your printer in -18° - 46°C temperatures
- This printer comes with a Brady WorkStation Product & Wire Identification Suite, enabling you to immediately start designing professional labels
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MY |
Contents of the box
| Product contents | This printer ships in a hard case holding a USB cable, a quick start guide, a Li-ION Rechargeable Battery, an AC Adapter, a product USB, a Brady Workstation Product & Wire Identification Suite, a roll of M6-11-427 and an M61-R4310 ribbon. |
|---|
Dimensions
| Depth (metric) | 106.42 mm |
|---|---|
| Dimensions (metric) | 107,19 mm (W) x 328,42 mm (H) x 106,42 mm (D) |
| Height (metric) | 328.42 mm |
| Minimum Liner Width (metric) | 20.62 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 5.99 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 50.80 mm |
Material
| Label Material Types | FreezerBondz™ Polyester; Heat-shrink Polyolefin; High Temperature Heat-shrink Polyvinylidene Fluoride Sleeve; Metallised Polyester; Metallised Polyester with Polyester Overlaminate; Nylon Cloth; Paper; Polyester; Polyethylene; Polyethylene Foam Laminate Polyester; Polyimide; Polyolefin; Polypropylene; Polyvinylfluoride; Reflective Tape; Self-laminating Polyester; Self-laminating Vinyl; StainerBondz™ Polyester; Static Dissipative Polyester; Tamper-evident Metallised Polyester; Tamper-evident Polyester; Tamper-resistant Metallised Vinyl; Tamper-resistant Vinyl; Vinyl; Vinyl Cloth |
|---|
Print Specifications
| Smart Cell | Ja |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
Printer specifications
| Device Connectivity | Stand-alone & Peripheral |
|---|---|
| Connectivity Options | USB 2.0; Standalone Use; Bluetooth |
| Display Resolution | 320 x 240 pixels |
| Display Type | LCD backlit graphics display;Colour LCD Screen |
| Keyboard Type | CYRILLIC |
| Languages Available | Bulgarian; Croatian; Czech; Danish; Dutch; English (US); Estonian; Finnish; French; German; Hungarian; Italian; Norwegian (Bokmål); Polish; Portuguese; Romanian; Russian; Slovak; Slovenian; Spanish; Swedish; Turkish |
| Memory | 512 MB RAM, 256 MB Flash |
| Maximum Labels per Day | 750 |
| Maximum Print Speed (metric) | 50.80 mm/s |
| Display Size | 71.12 mm |
| Font Sizes | 4 - 170 pt |
| Maximum Liner Width (metric) | 57.00 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 50.80 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 1016.00 mm |
| Operating Humidity Range | 10%-90% (non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | -18°C - 46°C |
| Power Supply Voltage | 110 - 240 V |
| Battery mAh Rating | 2700 mAh |
| Batteries Included | Yes |
| How Is Battery Shipped | Shipped in box, not installed |
| Plug Type | EU |
| Barcode Symbologies - 1D | Code 128;Code 39;Interleaved 2 of 5;UPC-A;UPC-E;EAN-8;EAN-13;More through Brady WorkStation |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Battery Type | Rechargeable Lithium-ion Battery |
| Built-In Label Wizards | Flags;Terminal Block;Patch Panel;Wire Wrap;Breaker Box;DesiStrip;Faceplate;Vial;66 Block |
| Approved Ship To Countries | Albania, Algeria, Andorra, Austria, Bahrain, Belgium, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Egypt, Eritrea, Estonia, Finland, Germany, Ghana, Gibraltar, Greece, Iceland, Ireland, Israel, Italy, Jordan, Kosovo, Lesotho, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Mauritius, Mayotte, Metropolitan France, Monaco, Morocco, Netherlands, Nigeria, Norway, Oman, Poland, Portugal, Qatar, Republic of North Macedonia, Réunion, Romania, San Marino, São Tomé and Príncipe, Saudi Arabia, Seychelles, Slovakia, Slovenia, South Africa, Spain, Swaziland, Sweden, Switzerland, Tunisia, Turkey, Ukraine (Excluding Crimea Region), United Arab Emirates, United Kingdom, Vatican City |
| Available Languages | Bulgarian, Croatian, Czech, Danish, Dutch, English (US), Estonian, Finnish, French, German, Hungarian, Italian, Norwegian (Bokmål), Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Slovak, Slovenian, Spanish, Swedish, Turkish |
| Calibration Required? | Automated through Smart Cell |
| Colour Printing Capability | Monocolour |
| Custom Labels Available | Yes |
| Cutter Type | Manual cut |
| Device Drop Test & Durability | Resistant to military-grade shocks (MIL-STD-810G);Resistant to 1.8 metre drops |
| Font Styles | Brady Alpine;Brady Fixed Width |
| Label Retention Feature | Yes |
| Number of Symbols | 480 |
| On Screen Indicators | Battery Life;Ribbon and label part number recognition;Ribbon Remaining;Supply Remaining;Bluetooth Status;Error Messaging;WiFi |
| Power Source | AC Adaptor;Rechargeable Battery |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Print Rotation | Yes |
| Printer and Label Applications | Circuit Board; Datacom; Electrical; General Identification; Inspection Repair; Rating & Name Plates; Wire & Cable |
| Printing Functions | Auto Format;Banner;Date/Time Stamp;Fixed Length;Justification;List Function;Mirror;Multi-copy;Print Preview;Reverse;Rotate;Vertical;Serialisation |
| Recharge Time | 4 uur |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-109; B-145; B-321; B-342; B-344; B-345; B-362; B-390; B-412; B-422; B-423; B-424; B-425; B-427; B-428; B-430; B-432; B-435; B-437; B-439; B-459; B-461; B-473; B-483; B-486; B-488; B-489; B-490; B-498; B-499; B-642; B-717; B-718; B-719; B-724; B-727; B-7351; B-7546; B-7551; B-7576; B-7593; B-7597; B-7598; B-7599; B-7643; B-7696; B-7697; B-966; B-966B |
|---|---|
| Compatible Media | M6-; M6C-; BM-; BMC- |
| User Interface Type | Full CYRILLIC Keyboard; Mobile device; PC |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Circuit board labelling; Data and telecommunications labelling; Electrical labelling; General identification; Wire and cable labelling; Facility identification; Safety identification |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | UL; FCC; cUL; IC/ISED; UL MEX; CofC; RCM; IFETEL/NOM; RCM; ANATEL |
| Industry | Automotive; Beverage processing; Biotechnology; Buildings identification; Chemical; Education; Electrical; Electronics; Energy utilities; Food processing; Government; Healthcare; ICT; Laboratory; Manufacturing; Mass transit; Oil & gas; Pharmaceutical; Process; Security; Voice & data communication |
Properties "317802_M610-CYR-BT-PWID M610 Label Printer - CYRILLIC with Bluetooth and Brady Workstation PWID Suite"
| Connectivity Options: | Bluetooth, USB 2.0 |
|---|---|
| Keyboard layout: | Cyrillic |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Videos
YouTube
Datasheets
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page








