€192.07
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M6C-1900-486
Manufacturer: Brady
EAN: 888434473771
Manufacturer product number: 312108
Also known as: PTL-43-486 / 620485
Weight: 0.249 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "312108_M6C-1900-486 Polyester Tape for M611, M610 and M710, 48,26 mm (W) x 15,24 m (L), Light Grey"
Labels for the M610 and M611 Thermal Transfer Portable Printers. Please Note: This material is UL & CSA approved with its respective ribbon. See the Recommended Ribbon Series for the appropriate ribbon to use. These parts can also be printed on the M710 Label Printer provided the roll adapter (M71-ADAPT) is used.
Label specifications
| Brady Material Number | B-486 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Rubber |
| Finish | Matt |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Material | Metallised Polyester |
| Material Properties | Metallised |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 48.26 mm W x 15.24 m L |
| Length (metric) | 15.24 m |
| Printer Compatibility | M610; M710; M611; BMP61; BMP71 |
| Surface | For smooth, textured/rough or Highly textured/Low surface energy surfaces |
| Resistance Properties | Chemical-resistant; Corrosion-resistant; Humidity-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 120 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 120 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Fuel/Oil-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance; Solvent/Chemical resistance; Ultra-aggressive adhesive |
| Thickness (metric) | 0.135 mm |
| Colour | Light Grey |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Quantity per Row | 1 |
| Ribbon Series | R4300 |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | General identification |
|---|---|
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Fuel/Oil-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance; Solvent/Chemical resistance; Ultra-aggressive adhesive |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised; CSA Accepted |
Properties "312108_M6C-1900-486 Polyester Tape for M611, M610 and M710, 48,26 mm (W) x 15,24 m (L), Light Grey"
| Label material: | B-486 Polyester, Polyester |
|---|
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page





