€275.00
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M210-Data-kit EU
Manufacturer: Brady
EAN: 888434462379
Manufacturer product number: 311314
Weight: 2.641 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "311314_M210-Data-kit EU M210 TeleDatacom Kit EU"
The M210 Portable Label Printer is an all-in-one labeller for voice/datacom, electrical and general industrial teams. With label materials designed specifically for harsh environments, the M210 printer can quickly and easily create clear labels that stay
Features
- Engineered long lasting material quality: prints durable true-sized 6 – 19 mm wide identification to maximise amount of data
- Adjust the length of the labels using the high performance continuous material
- Fulfill your requirements with up to 7 different industry specified materials that last
- Extremely rugged and durable: drop tested printer, super rugged with moulded rubber bumpers provide optimal protection from falls
- Ergonomic cutter and label grabber, holding the label after cutting, preventing it from falling out
- Easy to use: ABC keypad, graphics library, hot keys and menu functions for fast label creation. Multi-functional accessory with magnet, flashlight and retractable printer stand for easy handling
- Smart Cell Technology for automatic label setup and automatic formatting for wire wraps, terminal blocks, patch panels, cable flags and general labels
- 2 year Warranty
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MY |
Contents of the box
| Product contents | This kit comes in a hard case holding a M210 Printer, a Li-ion Battery, a European Power Cord, M21-1250-427, M21-250-423 and a M21-750-499 Label Cartridge |
|---|
Dimensions
| Depth (metric) | 63.50 mm |
|---|---|
| Dimensions (metric) | 114,30 mm (W) x 241,30 mm (H) x 63,50 mm (D) |
| Height (metric) | 241.30 mm |
| Minimum Liner Width (metric) | 11.51 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 22.23 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 19.05 mm |
Material
| Label Material Types | Heat-shrink Polyolefin; Nylon Cloth; Paper; Polyester; Polypropylene; Self-laminating Polyester; Self-laminating Vinyl; Vinyl |
|---|
Print Specifications
| Smart Cell | Yes |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
Printer specifications
| Device Connectivity | Stand-alone |
|---|---|
| Connectivity Options | None |
| Display Resolution | 132 x 64 pixels |
| Display Type | Monocolour LCD Screen |
| Keyboard Type | ABC |
| Languages Available | Croatian; Czech; Danish; Dutch; English; Estonian; Finnish; French; German; Hungarian; Italian; Norwegian (Bokmål); Polish; Portuguese; Romanian; Slovak; Slovenian; Spanish; Swedish; Turkish |
| Memory | 16 MB (2 MB available for storage, stores 12 labels) |
| Maximum Labels per Day | 100 |
| Maximum Print Speed (metric) | 10.00 mm/s |
| Display Size | 55.88 mm |
| Font Sizes | 6 - 40 pt |
| Maximum Liner Width (metric) | 22.22 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 16.00 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 914.40 mm |
| Operating Humidity Range | 20%-90% (non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | 4°C - 43°C |
| Power Supply Voltage | 110 - 240 V |
| Batteries Included | Yes |
| Plug Type | EU |
| Barcode Symbologies - 1D | Code 39; Code 128 |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Battery Type | Rechargeable Lithium-ion Battery;Optional AA Battery |
| Built-In Label Wizards | Flags; Patch Panel; Terminal Block; Wire Wrap |
| Approved Ship To Countries | Albania, Algeria, Andorra, Angola, Armenia, Austria, Bahrain, Belgium, Benin, Bosnia and Herzegovina, Botswana, Bulgaria, Burkina Faso, Burundi, Cameroon, Cape Verde, Central African Republic, Chad, Comoros, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Democratic Rep |
| Available Languages | Croatian, Czech, Danish, Dutch, English, Estonian, Finnish, French, German, Hungarian, Italian, Norwegian (Bokmål), Polish, Portuguese, Romanian, Slovak, Slovenian, Spanish, Swedish, Turkish |
| Calibration Required? | Automated through Smart Cell |
| Colour Printing Capability | Monocolour |
| Custom Labels Available | No |
| Cutter Type | Single Hand Manual Actuate; Straight Cut; With label retention |
| Device Drop Test & Durability | Resistant to 1.8 metre drops |
| Font Styles | Brady Standard Font |
| Label Retention Feature | Yes |
| Number of Symbols | 215 |
| On Screen Indicators | Battery Life;Ribbon Remaining;Ribbon and label part number recognition;Supply Remaining |
| Power Source | Batteries; Rechargeable Battery; AC Adaptor |
| Print Resolution | 203 dpi |
| Print Rotation | No |
| Printing Functions | Auto Format; Date/Time Stamp; Fixed Length; Justification; Multi-copy; Serialisation; Vertical |
| Recharge Time | 2.5 uur |
| Serialisation Feature | Eenvoudig & enkelvoudig geavanceerd |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-342; B-423; B-427; B-430; B-461; B-488; B-499; B-595; B-7425 |
|---|---|
| Compatible Media | M21- |
Other specifications
| Application | General identification; Wire and cable labelling; Data and telecommunications labelling; IT Equipment labelling |
|---|---|
| Industry | Buildings identification; Education; Electrical; Government; ICT; Tourism & recreation; Voice & data communication |
Properties "311314_M210-Data-kit EU M210 TeleDatacom Kit EU"
| Keyboard layout: | QWERTY |
|---|
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page










