311099_B33-8-461 Self-laminating polyester Labels for BBP33/i3300/i5300 Printers, 36,50 mm (W) x 12,70 mm (H), White

€266.26
Content: 1
Available in 7 days, delivery time 2-5 days
Product number: B33-8-461
Manufacturer: Brady
EAN: 888434459690
Manufacturer product number: 311099
Weight: 0.75 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "311099_B33-8-461 Self-laminating polyester Labels for BBP33/i3300/i5300 Printers, 36,50 mm (W) x 12,70 mm (H), White"
Features
- Halogen-free as per IEC 61249-2-21
- Wide service temperature range (-196°C to 110°C)
Label specifications
| Brady Material Number | B-461 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Matt |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Material | Self-laminating Polyester |
| Material Properties | Autoclavable; Cryogenic storage |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 12.70 mm H x 36.50 mm W |
| Lab Application | Cryo Tubes; Cryo Vials; Vials; Tubes |
| Printable Area Dimensions (metric) | 12,70 mm W x 12,70 mm H |
| Printable Area Height (metric) | 12.70 mm |
| Printable Area Width (metric) | 12.70 mm |
| Printer Compatibility | BBP33; i3300; i5300 |
| Wire Diameter Range (metric) | 3,81 mm - 7,60 mm |
| Minimum Wire Diameter (metric) | 3.81 mm |
| Vertical Repeat (metric) | 41.30 mm |
| Service Temperature Range (°C) | -196 °C - 110 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 110 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -196 °C |
| Thickness (metric) | 0.048 mm |
| Colour | White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Printer and Label Applications | Wire & Cable |
| Quantity per Roll | 5000 |
| Quantity per Row | 5 |
| Recommended Ribbon Series | R4300 |
| Recommended Ribbon | B30-R4300 |
| Ribbon Series | B30 Monocolour Series |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Electrical labelling; Wire and cable labelling |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | Halogen Free |
| Industry | Aerospace; Automotive; Defence; Electrical; Electronics; Energy utilities; ICT; Manufacturing; Mass transit |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page











