€1,870.80
Content: 1
Available in 3 days, delivery time 2-5 days
Product number: i3300-SP-EU
Manufacturer: Brady
EAN: 888434452004
Manufacturer product number: 310220
Weight: 5.3 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "310220_i3300-SP-EU i3300 Safety Signage Starter Pack - EU"
The easy-to-use BradyPrinter i3300 Safety Signage Starter pack is designed to meet a variety of your facility identification needs, helping you save time. Starter pack features our top seller materials so you immediately can start creating the labels you
Features
- Starter pack features our top seller materials so you immediately can start creating the labels you need
- Ideal for multi-user areas in your facility, anyone can simply walk up, create labels and print right on the spot
- Label creation is even faster with the quick setup and print speeds that come with print smart technology from Brady
- Prints on a variety of material options so you can create signs and labels for a variety of applications
- Includes Brady Workstation Basic Design Suite to make label creation even easier
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MY |
Contents of the box
| Product contents | 1 x i3300 printer (149553) comes in a cardboard box. 1 x EU Power Cord, 1 x Brady Workstation Basic Suite, 1 x USB cable, 1 x CD with manual, 1 x printer Cleaning Kit, 1 x Printed Quick Start Guide. 1 x B30C-4000-7569-WT (120924) 1 x B30C-4000-7569-YL (12 |
|---|
Dimensions
| Depth (metric) | 304.80 mm |
|---|---|
| Dimensions (metric) | 228,60 mm (W) x 241,30 mm (H) x 304,80 mm (D) |
| Height (metric) | 241.30 mm |
| Minimum Liner Width (metric) | 18.03 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 6.35 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 107.95 mm |
Material
| Label Material Types | FreezerBondz™ Polyester; Heat-shrink Polyolefin; High Temperature Heat-shrink Polyvinylidene Fluoride Sleeve; Magnetic Polyester; Metal-detectable Polyester; Metallic, Non-metal Polyester; Metallised Polyester; Metallised Polyester with Polyester Overlaminate; Ny |
|---|
Print Specifications
| Smart Cell | Yes |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
Printer specifications
| Device Connectivity | Peripheral |
|---|---|
| Connectivity Options | Ethernet; USB; USB 2.0 |
| Display Resolution | 320 x 240 pixels |
| Display Type | Colour LCD Touchscreen |
| Keyboard Type | None |
| Languages Available | Bulgarian; Chinese (Simplified); Chinese (Traditional); Croatian; Czech; Danish; Dutch; English (US); Estonian; Finnish; French (Canada); French; German; Hungarian; Italian; Korean; Norwegian (Bokmål); Polish; Portuguese (Brazil); Portuguese; Romanian; Russian; Spanish (Mexico |
| Memory | 512 MB RAM, 195 MB IFFS Flash |
| Maximum Labels per Day | 3000 |
| Maximum Print Speed (metric) | 101.60 mm/s |
| Display Size | 88.90 mm |
| Font Sizes | 4 - 250 pt |
| Maximum Liner Width (metric) | 107.95 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 101.98 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 1524.00 mm |
| Operating Humidity Range | 10%-85% (RH non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | 10°C - 40°C |
| Power Supply Voltage | 100 - 240 V @ 50 - 60 Hz |
| Plug Type | EU |
| Maximum Ribbon Length (metric) | 60.96 m |
| Barcode Symbologies - 1D | Code 128A; Code 128B; Code 128C; Code 39; Code 93; EAN-13; EAN-8; HIBC; Interleaved 2 of 5; Interleaved 2 of 5 with check digit; JAN-13; JAN-8; UPC-A |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Built-In Label Wizards | No |
| Approved Ship To Countries | Albania, Algeria, Andorra, Angola, Armenia, Bahrain, Belarus, Belgium, Benin, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Burkina Faso, Cameroon, Cape Verde, Chad, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Djibouti, Egypt, Equatorial Guinea, Eritrea, Estonia, Ethio |
| Available Languages | Bulgarian, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English (US), Estonian, Finnish, French, French (Canada), German, Hungarian, Italian, Korean, Norwegian (Bokmål), Polish, Portuguese, Portuguese (Brazil), Romanian, Ru |
| Calibration Required? | No |
| Colour Printing Capability | Monocolour |
| Custom Labels Available | Yes |
| Cut Options Available | Cut at the end of print jobs;Cut between labels;Full Cut |
| Cutter Type | Auto Cutter |
| Estimated Media Changeover Time | 15 seconds for media roll, 5 seconds for ribbon |
| Font Styles | Arial;Courier New;Times New Roman;Trebuchet MS;Verdana;Tahoma |
| Media Sensor Adjustment | Automatic Adjustment |
| Number of Symbols | See Brady Workstation Software |
| On Screen Indicators | Supply Remaining;Ribbon Remaining;Ribbon and label part number recognition;WiFi;Ethernet Status;Error Messaging;Data Reception |
| Operating System | Windows® 11; Windows® 7; Windows® 10; Windows® Server 2012; Windows® 8; Windows® Server 2012 R2; Windows® Server 2016 |
| Power Source | AC Adaptor; Rechargeable Battery |
| Print Preview Feature? | No |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Printer and Label Applications | General Identification; Lean / 5S; Pipe Marker; Safety |
| Programming Language | Brady Script Emulator for ZPL (Accessory required);Brady Custom ZPL Emulation Software Solution |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-342; B-345; B-348; B-422; B-423; B-424; B-425; B-427; B-428; B-430; B-432; B-434; B-435; B-437; B-438; B-461; B-472; B-480; B-481; B-482; B-483; B-484; B-486; B-488; B-489; B-490; B-492; B-498; B-499; B-509; B-526; B-549; B-551; B-565; B-569; B-581; B-584; B-593; B-595; B-634; B-717; B-718; B-7 |
|---|---|
| Compatible Media | B30-; B30C-; B30EP-; B33-; B33C-; B33D-; B33FP-; B33FT-; B33R- |
Other specifications
| Application | Facility identification; General identification; Hazard communication identification; Inventory and inspection labelling; Lean and 5S labelling; Pipe and valve marking; Warehouse marking |
|---|---|
| Industry | Beverage processing; Buildings identification; Chemical; Construction; Education; Energy utilities; Food processing; Government; Healthcare; Manufacturing; Maritime; Mining; Oil & gas; Process; Pulp & paper; Tourism & recreation; Warehouse & logistics |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page





