€5,232.00
Product number: I7100300P-EULABVLA
Manufacturer: Brady
EAN: 0888434433812
Manufacturer product number: 307658
Weight: 10 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "307658_I7100300P-EULABVLA BradyPrinter i7100 300 dpi - EU with Peel function and vial label applicator and Brady Workstation LAB Suite"
The BradyPrinter i7100 industrial thermal transfer benchtop printer is ideal for customers requiring reliable high volume printing. Automate vial tube identification with the Vial Label Applicator that prints and applies labels on vial tubes in less than 2 seconds. The printer comes with the Brady Workstation Laboratory Identification Software suite enabling you to immediately start designing professional labels. This suite combines frequently used software apps to create laboratory identification labels.
Features
- Print on the widest range of materials with confidence, including difficult to print materials
- Included Vial Label Applicator prints and applies labels on vial tubes in a few seconds and enables scientists to spend more time on core responsibilities
- Peel configuration automatically peels labels from the liner
- Prints ultra-sharp on labels as small as 4 mm. with high accuracy
- Designed to print thousands of labels per day, everyday
- Easy-to-use touch screen interface to adjust printer settings quickly and easily
- Ships with Brady Workstation Product Software. Add Wire ID Software Suite with built-in templates for fixed text or free-form label design options
- Ships with Brady Workstation Product Software. Add Wire ID Software Suite with built-in templates for fixed text or free-form label design options
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | DE |
Contents of the box
| Product contents | This i7100 printer comes in a cardboard box. It ships with a vial label applicator, a EU power cord, 2 empty ribbon cores, a USB cable, a product CD holding the driver, the user manual in languages, the configuration/settings manual in English and a printed user manual in English and Brady Workstation Laboratory ID Suite |
|---|---|
| Warranty (EMEA) | 24 months |
Dimensions
| Depth (metric) | 520.00 mm |
|---|---|
| Dimensions (metric) | 252,00 mm (W) x 288,00 mm (H) x 520,00 mm (D) |
| Height (metric) | 288.00 mm |
| Minimum Liner Width (metric) | 12.00 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 56.00 mm |
Material
| Label Material Types | Diesel-resistant Heat-shrink Polyolefin Sleeve; Direct Thermal Paper; FreezerBondz™ Polyester; Heat-shrink Polyolefin; High Temperature Heat-shrink Polyvinylidene Fluoride Sleeve; Metallic, Non-metal Polyester; Metallised Polyester; Metallised Polyester with Polyester Overlaminate; Nylon Cloth; Paper; Polyester; Polyester with Polyester Overlaminate; Polyethylene Foam Laminate Polyester; Polyimide; Polyolefin; Polypropylene; Polyvinylfluoride; Repositionable Paper; Self-laminating Polyester; Self-laminating Vinyl; StainerBondz™ Polyester; Static Dissipative Polyester; Tamper-evident Metallised Polyester; Tamper-evident Polyester; Tamper-resistant Metallised Vinyl; Tamper-resistant Vinyl; Vinyl; Vinyl Cloth; Water-indicating Polyester/Paper Laminate |
|---|
Print Specifications
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|
Printer specifications
| Device Connectivity | Stand-alone & Peripheral |
|---|---|
| Connectivity Options | Ethernet; I/O connection; Bluetooth (optional); Wi-Fi (optional); Serial; USB |
| Display Resolution | |
| Display Type | Colour Touchscreen |
| Keyboard Type | |
| Languages Available | Arabic (Egypt); Bulgarian; Croatian; Czech; Danish; Dutch; English; Finnish; French; German; Greek; Hungarian; Italian; Lithuanian; Macedonian; Norwegian (Bokmål); Persian (Farsi); Polish; Portuguese; Romanian; Russian; Serbian; Slovenian; Spanish; Swedish; Turkish |
| Memory | 256 MB RAM, 50 MB IFFS Flash, SD card up to 512 GB |
| Maximum Labels per Day | 7000 |
| Maximum Print Speed (metric) | 150.00 mm/s |
| Maximum Liner Width (metric) | 60.00 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 56.00 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 102.00 mm |
| Operating Humidity Range | 10%-80% (non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | 5°C - 40°C |
| Power Supply Voltage | 110 V |
| Barcode Symbologies - 1D | Codabar;Codablock F;Code 128A;Code 128B;Code 128C;Code 39;Code 39 Full ASCII;Code 93;Deutsche Post Identcode;Deutsche Post Leitcode;EAN/UCC 128;EAN/UPC;EAN-13;EAN-8;FIM;GS1 DataBar;GS1 DataBar Limited;GS1 DataBar Stacked;GS1 DataBar Stacked Omnidirectional;GS1 DataBar Truncated;GS1-128;HIBC;Interleaved 2 of 5;JAN-8;JAN-8;MSI;Plessey;POSTNET;UPC-A;UPC-E;UPC-E0 |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Battery Type | Lithium-manganese Battery |
| Approved Ship To Countries | Albania, Algeria, Andorra, Austria, Bahrain, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Germany, Gibraltar, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Kosovo, Kuwait, Latvia, Lebanon, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Metropolitan France, Moldova, Monaco, Montenegro, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Qatar, Republic of North Macedonia, Romania, San Marino, Saudi Arabia, Serbia, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, Tunisia, Turkey, Ukraine (Excluding Crimea Region), United Kingdom, Vatican City |
| Available Languages | Arabic (Egypt), Bulgarian, Croatian, Czech, Danish, Dutch, English, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Italian, Lithuanian, Macedonian, Norwegian (Bokmål), Persian (Farsi), Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Serbian, Slovenian, Spanish, Swedish, Turkish |
| Colour Printing Capability | Monocolour |
| Font Styles | Bitmap Default Font - 12x12 dots;Bitmap Default Font - 16x16 dots;Bitmap Default Font - 16x32 dots;OCR-A Size I;OCR-B;Swiss 721;Swiss 721 Bold;Monospace 821 |
| On Screen Indicators | Digital Clock;USB Slave Status;Data Reception;Ribbon Remaining;WLAN Field Intensity;USB Memory Stick inserted;Ethernet Status;Bluetooth Status;SD Memory Card inserted;Data Recording;Supply Remaining |
| Operating System | Windows® 7; Windows® 8; Windows® 10; Windows® Server 2012; Windows® Server 2012 R2; Windows® Server 2016 |
| Power Source | AC Adaptor |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Programming Language | abc Basic Compiler;Database Connector;Jscript;ZPL Emulator;SAP Integration |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-338; B-342; B-345; B-348; B-350; B-351; B-362; B-388; B-390; B-402; B-403; B-408; B-413; B-417; B-422; B-423; B-424; B-425; B-427; B-428; B-430; B-432; B-434; B-435; B-437; B-438; B-461; B-472; B-480; B-481; B-482; B-483; B-484; B-486; B-488; B-489; B-490; B-492; B-498; B-499; B-509; B-526; B-549; B-551; B-565; B-569; B-581; B-584; B-593; B-595; B-634; B-717; B-718; B-719; B-724; B-727; B-7425; B-7563; B-7569; B-7597; B-7598; B-7599; B-7641; B-7642; B-7643; B-787; B-8423; B-854; B-855 |
|---|---|
| Compatible Media | THT- |
Other specifications
| Application | Laboratory labelling |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | CE; FCC class A; FCC class CB; CCC; UL |
| Industry | Biotechnology; Healthcare; Laboratory; Pharmaceutical |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page









