€7,370.00
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: VP750-PTR-EU
Manufacturer: Brady
EAN: 888434908303
Manufacturer product number: 307043
Weight: 49 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "307043_VP750-PTR-EU VP750 Digital Colour Label printer EU"
Print customer facing, full colour industrial grade labels at your premises in large, 10000+ label volumes to avoid minimum order requirements, label waste, and unnecessary cost.
Features
- Add your company logo in full colour.
- Highlight key information.
- Print at 4x higher resolution compared to most thermal printers (203 dpi) for sharper text and more defined barcode.
- Educate your buyers more about your brand and cross sell other product/service offerings via QR codes.
- Use graphical aid to communicate information and value.
- Enhance the look of your product and help self-service buyers to locate their preferred style easily.
- Colour code information for faster identification and minimise shipment errors.
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MY |
Contents of the box
| Product contents | This kit contains a VP750 printer, a power cord and a USB cable. Printhead needs to be purchased separately (ref.307046) |
|---|
Dimensions
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
|---|---|
| Depth (metric) | 585.00 mm |
| Dimensions (metric) | 476,00 mm (W) x 497,00 mm (H) x 585,00 mm (D) |
| Height (metric) | 497.00 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 215.90 mm |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
Material
Print Specifications
| Smart Cell | No |
|---|---|
| Print Technology | Inkjet |
Printer specifications
| Device Connectivity | Peripheral |
|---|---|
| Connectivity Options | USB; Ethernet |
| Display Resolution | |
| Display Type | |
| Keyboard Type | None |
| Languages Available | |
| Memory | |
| Maximum Labels per Day | 10000 |
| Maximum Print Speed (metric) | 304.80 mm/s |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 1016.00 mm |
| Operating Temperature Range (°C) | 15°C - 35°C |
| Power Supply Voltage | 100 - 240 V @ 50 - 60 Hz |
| Barcode Symbologies - 1D | More through Brady WorkStation |
| Colour Printing Capability | Full Colour |
| Media Sensor Adjustment | Not Required |
| Media Sensor Type | Black Mark;Gap Sensor;See-through |
| Print Resolution | Up to 1600 dpi |
Other specifications
| Application | General identification; Hazard communication identification; Laboratory labelling; Warehouse marking |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | CE ( Europe ); FCC Part 15, Subpart B, Class A (US; EC 60950-1 Compliance (International); cULus (US/Canada) |
| Industry | Beverage processing; Biotechnology; Buildings identification; Chemical; Construction; Education; Food processing; Healthcare; Manufacturing; Process; Security; Tourism & recreation; Warehouse & logistics |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page








