307024_B33-302-494-BL Polyester Labels for the BBP33/i3300/i5300 Printer, 41,28 mm (W) x 15,24 mm (H), Blue, White

€211.63
Content: 1
Available in 45 days, delivery time 2-5 days
Product number: B33-302-494-BL
Manufacturer: Brady
EAN: 888434427941
Manufacturer product number: 307024
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "307024_B33-302-494-BL Polyester Labels for the BBP33/i3300/i5300 Printer, 41,28 mm (W) x 15,24 mm (H), Blue, White"
Our B-494 polyester label is a reliable sample identification and traceability solution. The label will stay attached and remain legible, even when exposed to chemicals or stored in liquid nitrogen. Thanks to subsurface printing, the label's colour code will not fade, smear or smudge and will continue to offer fast sample recognition long after it was printed.
Label specifications
| Brady Material Number | B-494 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Gloss |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Cold-temperature application; Cryogenic storage; Low Profile |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 15.24 mm H x 41.28 mm W |
| Lab Application | Centrifuges; Conical Tubes; Eppendorf Tubes; Large Tubes; PCR Tubes; Tubes; Vials |
| Lab Environment | Freezer;Hot Water Bath (100°C);Liquid Nitrogen |
| Printer Compatibility | BBP33; i3300; i5300 |
| Vertical Repeat (metric) | 17.78 mm |
| Vial/Tube Size (metric) | 8.0 mL |
| Resistance Properties | Chemical-resistant; Smear-resistant; High Temperature-resistant; Low Temperature-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -196 °C - 70 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 70 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -196 °C |
| Thickness (metric) | 0.0762 mm |
| Colour | Blue, White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Quantity per Roll | 1500 |
| Quantity per Row | 1 |
| Ribbon Series | R6400 |
Other specifications
| Application | Cold temperature labelling; Component and equipment labelling; Laboratory labelling |
|---|---|
| Industry | Healthcare; Laboratory |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page





