217054_PS-125-2-WT-2 PermaSleeve Wire Marking Sleeves, 25,40 mm (W) x 5,97 mm (H), White

€1,478.25
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: PS-125-2-WT-2
Manufacturer: Brady
EAN: 662820112150
Manufacturer product number: 217054
Weight: 1.488 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "217054_PS-125-2-WT-2 PermaSleeve Wire Marking Sleeves, 25,40 mm (W) x 5,97 mm (H), White"
Brady's PermaSleeve™ heat shrinkable sleeves fit snugly around wires for maximum insulation protection and permanent identification. The full-circle insulating sleeves meet the rigid insulating material requirements and physical properties of MIL-DTL-23053/5 Class 1, MIL-M-81531, MIL-STD-202F, METHOD 215, and UL224 when printed with R5000 dot matrix and R4300 and R4502S (for black sleeves only) thermal transfer ribbons. These fade resistant, smudge-proof sleeves can be used with Brady's Sleeve & Datab™ Printers, as well as Thermal Transfer printers.
Heat Shrink Specifications
| Diameter as Supplied (metric) | 3.18 mm |
|---|---|
| Dimensions (metric) | 25,40 mm (W) x 5,97 mm (H) |
| Roll Width (metric) | 50.80 mm |
| Web Width (metric) | 88.65 mm |
| Wire Diameter Range (metric) | 1,17 mm - 2,79 mm |
| Vertical Repeat (metric) | 12.70 mm |
| Recovered Diameter (metric) | 1.17 mm |
| Colour | White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Service Temperature Range (°C) | -55 °C - 135 °C |
| Printer and Label Applications | Wire & Cable |
| Brady Material Number | B-342 |
| Finish | Matt |
| Material | Heat-shrink Polyolefin |
| Material Properties | Flame-retardant; Heat-shrinkable |
| Material Type | Polyolefin |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Printable Sides | Single-sided Printable |
| Sleeve Width (metric) | 25.40 mm |
| Maximum Wire Diameter (metric) | 2.79 mm |
| Sleeve Size (metric) | 3.18 mm Dia x 25.40 mm W |
| Quantity per Roll | 5000 |
| Resistance Properties | Chemical-resistant; Corrosion-resistant; Humidity-resistant; Smear-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Printer Compatibility | BBP11; BBP12; BBP72; i5100; i7100; PR Plus; IP Series; THT 76 mm Core Printers; i7500; i6100 |
| Quantity per Row | 2 |
Other specifications
| Application | Wire and cable labelling |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised to UL224; SAE-AMS-DTL-23053/5 C (Class 1); SAE AS-81531 |
Properties "217054_PS-125-2-WT-2 PermaSleeve Wire Marking Sleeves, 25,40 mm (W) x 5,97 mm (H), White"
| Kind of tape: | Heat Shrink Tube |
|---|---|
| Tape color: | White |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page











