€1,615.95
Content: 1
Available in 3 days, delivery time 2-5 days
Product number: BBP12-LAB Kit-EU
Manufacturer: Brady
EAN: 888434190999
Manufacturer product number: 198596
Weight: 3 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "198596_BBP12-LAB Kit-EU BBP12 Label printer 300 dpi - Laboratory Kit - EU + BWS Suite"
The Brady BBP™12 label printer is a compact, reliable, affordable entry level thermal transfer benchtop printer. Ideal for customers requiring low volume printing on lots of different materials within the electrical, voice and datacom, LAB and specialized
Features
- BBP®12 gives you the versatility to print all your basic label types from one machine - saving costs, reducing downtime and simplifying your labeling
- Over 800 varieties of labels, including external-feed bulk rolls and custom parts, for general identification, wire marking, asset tracking and more
- Specifically designed small-core media rolls and ribbons provide fast installation and reduce change-over time
- Centering ribbon spindle virtually eliminates ribbon wrinkle
- Compact size won’t clutter your workplace or bench
- Ships with a license for the Brady Workstation suite of your preference: Product & Wire Identification, Safety & Facility Identification, or Lab Identification, enabling easy creation of a wide range of labels and signs.
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | CN |
Contents of the box
| Product contents | This BBP12 label printer comes in a cardboard box. It ships with an unwinder, USB Cable, power cord, product CD, Quick Start Guide, Brady Workstation Laboratory ID Suite, THT-131-461-3, THT-156-492-3, THT-163-499-3, R7950 35mmx70m /O, R6400 65mmx70m / O, |
|---|
Dimensions
| Core Diameter (metric) | 25.40 mm |
|---|---|
| Depth (metric) | 259.33 mm |
| Dimensions (metric) | 202,95 mm (W) x 190,50 mm (H) x 259,33 mm (D) |
| Height (metric) | 190.50 mm |
| Minimum Liner Width (metric) | 20.07 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 9.91 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 116.84 mm |
| Ribbon Core Diameter (metric) | 12.70 mm |
| Core Diameter (metric) | 25.40 mm |
Material
| Label Material Types | Direct Thermal Paper; FreezerBondz™ Polyester; Heat-shrink Polyolefin; Metallised Polyester; Metallised Polyester with Polyester Overlaminate; Nylon Cloth; Paper; Polyester; Polyester with Polyester Overlaminate; Polyimide; Polyolefin; Polypropylene; Polyvinylfluorid |
|---|
Print Specifications
| Smart Cell | No |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
Printer specifications
| Device Connectivity | Peripheral |
|---|---|
| Connectivity Options | Ethernet; Serial; USB |
| Display Resolution | 320 x 240 pixels |
| Display Type | Colour LCD Screen |
| Keyboard Type | Optional |
| Languages Available | Czech; Dutch; English; Finnish; French; German; Greek; Hungarian; Italian; Kazakh; Lithuanian; Norwegian (Bokmål); Polish; Portuguese; Russian; Slovak; Spanish; Swedish; Turkish |
| Memory | 128 MB Flash, 64 MB SDRAM, SD Flash memory card up to 32 GB |
| Maximum Labels per Day | 1000 |
| Maximum Print Speed (metric) | 101.60 mm/s |
| Display Size | 58.42 mm |
| Maximum Liner Width (metric) | 116.84 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 105.41 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 11.43 m |
| Operating Humidity Range | 25%-85% (non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | 5°C - 40°C |
| Power Supply Voltage | 110 - 240 V |
| Maximum Ribbon Length (metric) | 109.73 m |
| Barcode Symbologies - 1D | China Post; Codabar; Code 11; Code 128A; Code 128B; Code 128C; Code 128UCC; Code 39; Code 39 with check digit; Code 49; Code 93; Deutsche Post Identcode; Deutsche Post Leitcode; EAN-13; EAN-8; GS1 DataBar; GS1 DataBar Stacked Omnidirectional; GS1-128; Interleaved 2 of 5; In |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Battery Type | Lithium-manganese Battery |
| Built-In Label Wizards | No |
| Available Languages | Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Italian, Kazakh, Lithuanian, Norwegian (Bokmål), Polish, Portuguese, Russian, Slovak, Spanish, Swedish, Turkish |
| Calibration Required? | Manual |
| Colour Printing Capability | Monocolour |
| Custom Labels Available | Yes |
| Cutter Type | None |
| Media Sensor Adjustment | Yes |
| Media Sensor Type | Black Mark;Gap Sensor;Head Open;Ribbon End |
| Operating System | Windows® 7; Windows® 8; Windows® 10; Windows® 11 |
| Power Source | AC Adaptor |
| Print Preview Feature? | No |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Print Rotation | 0°, 90°, 180°, 270° |
| Printer and Label Applications | Circuit Board; Datacom; Electrical; General Identification; Inspection Repair; Laboratory; Rating & Name Plates; Wire & Cable |
| Programming Language | Built-in ZPL Emulator |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-423; B-424; B-425; B-427; B-428; B-430; B-433; B-449; B-457; B-472; B-483; B-486; B-488; B-490; B-498; B-499 |
|---|---|
| Compatible Media | THT-; PS-; 3PS-; HX-; 2HX- |
Other specifications
| Application | Healthcare and Hospital labelling; Laboratory labelling |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | UL; cUL; CE; RoHS; EAC |
| Industry | Aerospace; Automotive; Biotechnology; Construction; Defence; Education; Electrical; Electronics; Energy utilities; Government; Healthcare; ICT; Laboratory; Manufacturing; Maritime; Mass transit; Pharmaceutical; Pulp & paper; Security; Tourism & recreation; Voice & data communication; Warehouse & logistics |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page









