€2,026.97
Available in 3 days, delivery time 2-5 days
Product number: S3100-AZ-SFIDS
Manufacturer: Brady
EAN: 0888434190135
Manufacturer product number: 198580
Weight: 8.8 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "198580_S3100-AZ-SFIDS S3100 Sign and Label Printer - AZERTY with BWS SFIDS"
The BradyPrinter S3100 Sign and Label Printer is extremely easy to use and features auto-calibration and automatic label material setup. This will enable you to just walk up to the printer and start printing the signs and labels you need. Switching to another label material is easy and extremely fast thanks to the printer's 'drop-in' label materials and matching ink ribbons that can be switched out in less than 20 seconds. An intuitive user interface with touch screen offers a wide variety of sign & label design options, even when the printer is used in standalone mode.
Features
- Create the labels you need, when you need them without the wait with do-it-yourself label creation
- Ideal for multi-user areas in your facility, anyone can simply walk up, create labels and print right on the spot
- The built-in keyboard and touchscreen interface make label creation a breeze
- Label creation is even faster with the quick setup and print speeds that come with print smart technology from Brady
- Prints on a variety of material options so you can create signs and labels for a variety of applications
- Includes Brady Workstation Safety and Facility ID Software Suite (BWS-SFIDS-EMEA-EM) to easily create custom signs, labels and pipemarkers.
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MY |
Contents of the box
| Product contents | S3100 Printer, Power Cord, USB Cable, Cleaning Kit, Cutter Cleaning Tool, Quick Start Guide, Stylus, Mouse and Brady Workstation Safety & Facility Identification Suite |
|---|
Dimensions
| Depth (metric) | 260.35 mm |
|---|---|
| Dimensions (metric) | 304,80 mm (W) x 241,30 mm (H) x 260,35 mm (D) |
| Height (metric) | 241.30 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 12.70 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 107.95 mm |
Material
| Label Material Types | Magnetic Polyester; Metal-detectable Polyester; Metallic, Non-metal Polyester; Metallised Polyester; Paper; Phosphorescent Polyester; Polyester; Polyester with Polyester Overlaminate; Polyimide; Polyvinylfluoride; Reflective Tape; Tamper-evident Metallised Polyester; Vinyl; Vinyl Cloth |
|---|
Print Specifications
| Smart Cell | Ja |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
Printer specifications
| Device Connectivity | Stand-alone & Peripheral |
|---|---|
| Connectivity Options | Ethernet; USB |
| Display Resolution | 1024 x 800 pixels |
| Display Type | Colour LCD Touchscreen |
| Keyboard Type | Full size fold down AZERTY keyboard |
| Languages Available | Bulgarian; Croatian; Chinese (Traditional & Simplified); Czech; Danish; Dutch; English; Estonian; Finnish; French; German; Hungarian; Italian; Korean; Norwegian (Bokmål); Polish; Portuguese; Romanian; Russian; Slovak; Slovenian; Spanish; Swedish; Turkish |
| Memory | 256 MB |
| Maximum Labels per Day | 600 |
| Maximum Print Speed (metric) | 76.00 mm/s |
| Display Size | 155.44 x 91.95 mm |
| Font Sizes | 4 - 250 pt |
| Maximum Liner Width (metric) | 107.95 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 101.98 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 1524.00 mm |
| Operating Humidity Range | 20%-80% (RH non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | 10°C - 40°C |
| Power Supply Voltage | 110 - 240 V |
| Barcode Symbologies - 1D | Code 128 Auto;Code 39;EAN-13;Interleaved 2 of 5;JAN-13;More through Brady WorkStation;UPC-A |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Built-In Label Wizards | Arc Flash;Custom Labels;General Template;GHS/CLP;Pipe Marker;PreMade Labels;Right-to-know;Tags;WHMIS |
| Approved Ship To Countries | Albania, Algeria, Andorra, Angola, Armenia, Austria, Bahrain, Belarus, Belgium, Benin, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Burkina Faso, Cameroon, Cape Verde, Central African Republic, Chad, Comoros, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Democratic Republic of Congo, Denmark, Djibouti, Egypt, Equatorial Guinea, Eritrea, Estonia, Ethiopia, Finland, Gabon, Gambia, Georgia, Germany, Ghana, Gibraltar, Greece, Guinea-Bissau, Hungary, Iceland, Iraq, Ireland, Israel, Italy, Ivory Coast, Jordan, Kazakhstan, Kosovo, Kuwait, Kyrgyzstan, Latvia, Lebanon, Lesotho, Liberia, Libya, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Madagascar, Malawi, Mali, Malta, Mauritania, Mauritius, Mayotte, Metropolitan France, Moldova, Monaco, Montenegro, Morocco, Mozambique, Netherlands, Norway, Oman, Palestinian Territories, Poland, Portugal, Qatar, Réunion, Romania, Russia, Rwanda, San Marino, São Tomé and Príncipe, Saudi Arabia, Senegal, Serbia, Seychelles, Sierra Leone, Slovakia, Slovenia, Somalia, South Africa, South Sudan, Spain, Swaziland, Sweden, Switzerland, Tunisia, Turkey, Ukraine (Excluding Crimea Region), United Arab Emirates, United Kingdom, Vatican City, Yemen, Zimbabwe |
| Available Languages | Bulgarian, Chinese (Traditional & Simplified), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English, Estonian, Finnish, French, German, Hungarian, Italian, Korean, Norwegian (Bokmål), Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Slovak, Slovenian, Spanish, Swedish, Turkish |
| Calibration Required? | No |
| Colour Printing Capability | Monocolour |
| Custom Labels Available | No |
| Cut Options Available | Cut at the end of print jobs;Cut between labels |
| Cutter Type | Auto Cutter |
| Estimated Media Changeover Time | 20 seconds |
| Font Styles | Arial;Arial 65;Courier New;Tahoma;Times New Roman |
| Media Sensor Adjustment | Not Required |
| Media Sensor Type | Notch |
| Number of Symbols | 247 |
| On Screen Indicators | Data Reception;Error Messaging;Ribbon and label part number recognition;Ribbon Remaining;Supply Remaining;WiFi;Ethernet Status |
| Power Source | AC Adaptor |
| Print Preview Feature? | Yes |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Printer and Label Applications | Datacom; Electrical; General Identification; Hazardous Materials; Inspection Repair; Laboratory; Lean / 5S; Pipe Marker; Rating & Name Plates; Safety; Wire & Cable |
| Printing Functions | Date/Time Stamp;Auto Format;Banner;Autosizing;Bold;Condensed;Expand;Fixed Length;Frame Feature;Italics;Justification;List Function;Mirror;Multi-copy;Print Preview;Reverse;Rotate;Serialisation;Underline;Vertical |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-403; B-423; B-424; B-428; B-432; B-434; B-437; B-438; B-480; B-483; B-484; B-486; B-488; B-489; B-498; B-509; B-526; B-549; B-551; B-565; B-569; B-581; B-584; B-593; B-595; B-634; B-724; B-727; B-7563; B-7569; B-787; B-854; B-855 |
|---|---|
| Compatible Media | B30-; B30C-; B30EP- |
| User Interface Type | Keyboard; Touchscreen |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Cold temperature labelling; Component and equipment labelling; Electrical labelling; Exit and egress marking; Facility identification; Floor marking; General identification; Hazard communication identification; Lean and 5S labelling; Lockout tagout; Pipe and valve marking; Safety identification; Temperature indicating labelling |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | UL; cUL; CE; WEEE; RoHS; RCM (Australia / New Zealand); EAC (Russia, Belarus & Kazakhstan); China: CCC-RoHS |
| Industry | Beverage processing; Buildings identification; Chemical; Construction; Education; Energy utilities; Food processing; Government; Healthcare; Manufacturing; Maritime; Mining; Oil & gas; Process; Pulp & paper; Tourism & recreation; Warehouse & logistics |
Properties "198580_S3100-AZ-SFIDS S3100 Sign and Label Printer - AZERTY with BWS SFIDS"
| Keyboard layout: | AZERTY |
|---|
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page







