€1,495.00
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: I4311-EMEA-APAC
Manufacturer: Brady
EAN: 888434668405
Manufacturer product number: 178923
Weight: 6.713 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "178923_I4311-EMEA-APAC i4311 Industrial Label Printer with Portability"
Features
- 6.35 mm to 101.60 mm wide labels: Print everything you need, where you need it
- All-day battery: Swappable, fast-charging battery prints up to 5,000 labels on a single charge
- Easily transportable: Weights only 5.83 kg with battery and has an ergonomic handle
- Automatic setup: LabelSense™ technology automatically detects and calibrates materials to eliminate manual setup, trial and error, and material waste
- Fill and Print templates: Walk up, fill out and print pre-saved templates directly from the printer
- Durable design: Withstands the general wear, tear and transportation demands of industrial environments and jobsites
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MY |
Contents of the box
| Product contents | The i4311 printer ships in a carton box and contains a Li-Ion Battery Pack, an AC Adapter Kit, a USB-C Cord, A Quick Start Guide, a Cleaning Kit, a Mounting bracket and a Brady Workstation Essentials version. |
|---|
Dimensions
| Depth (metric) | 330.2 mm |
|---|---|
| Dimensions (metric) | 228,6 mm (W) x 241,3 mm (H) x 330,2 mm (D) |
| Height (metric) | 241.3 mm |
| Minimum Liner Width (metric) | 18.03 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 6.35 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 107.95 mm |
Material
| Label Material Types | FreezerBondz™ Polyester; Heat-shrink Polyolefin; High Temperature Heat-shrink Polyvinylidene Fluoride Sleeve; Magnetic Polyester; Metal-detectable Polyester; Metallic, Non-metal Polyester; Metallised Polyester; Metallised Polyester with Polyester Overlaminate; Ny |
|---|
Print Specifications
| Smart Cell | Yes |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
Printer specifications
| Device Connectivity | Mobile device connected;Stand-alone & Peripheral |
|---|---|
| Connectivity Options | Ethernet; USB-C; Cabled; USB-A |
| Display Resolution | 1024 x 600 pixels |
| Display Type | Colour LCD Touchscreen |
| Keyboard Type | None |
| Languages Available | Bulgarian; Chinese (Simplified); Chinese (Traditional); Croatian; Czech; Danish; Dutch; English (US); Estonian; Finnish; French (Canada); French; German; Hungarian; Italian; Korean; Norwegian (Bokmål); Polish; Portuguese (Brazil); Portuguese; Romanian; Russian; Spanish (Mexico |
| Memory | 1 GB RAM, 8 GB Flash |
| Maximum Labels per Day | 5000 |
| Maximum Print Speed (metric) | 101.60 mm/s |
| Display Size | 177.80 mm |
| Font Sizes | 4 - 250 pt |
| Maximum Liner Width (metric) | 107.95 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 101.98 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 1524.00 mm |
| Operating Humidity Range | 20%-85% (non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | 5°C - 40°C |
| Power Supply Voltage | 14.8 V |
| Batteries Included | Yes |
| How Is Battery Shipped | Shipped installed in equipment |
| Plug Type | US; APAC; South Korea; UK; Brazil; AU; China; EU |
| Maximum Ribbon Length (metric) | 60.96 m |
| Barcode Symbologies - 1D | Codabar; Code 128A; Code 128B; Code 128C; Code 39; Code 93; EAN-13; EAN-8; HIBC; Interleaved 2 of 5; JAN-8; MSI; Plessey; UPC-A |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Battery Type | Rechargeable Lithium-ion Battery |
| Built-In Label Wizards | No |
| Available Languages | Bulgarian, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English (US), Estonian, Finnish, French, French (Canada), German, Hungarian, Italian, Korean, Norwegian (Bokmål), Polish, Portuguese, Portuguese (Brazil), Romanian, Ru |
| Calibration Required? | No |
| Charging Times | Charging over battery charger (0 - 100%) 4h |
| Colour Printing Capability | Monocolour |
| Custom Labels Available | Yes |
| Cut Options Available | Cut at the end of print jobs;Cut between labels;Full Cut |
| Cutter Type | Auto Cutter |
| Estimated Media Changeover Time | 15 seconds for media roll, 5 seconds for ribbon |
| Font Styles | 85 font options through Brady Workstation Express Labels;Arial;Times New Roman |
| Media Sensor Adjustment | Automatic Adjustment |
| Number of Symbols | See Brady Workstation Software |
| On Screen Indicators | Bluetooth Status;Digital Clock;Error Messaging;Ribbon and label part number recognition;Ribbon Remaining;USB Connection;WiFi;Supply Remaining;Data Reception |
| Operating System | Windows® 11; Windows® 10; Windows® 7; Windows® 8; Windows® Server 2012; Windows® Server 2012 R2; Windows® Server 2016 |
| Power Source | Rechargeable Battery; AC Adaptor; USB |
| Print Preview Feature? | Yes |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Print Rotation | No |
| Printer and Label Applications | Circuit Board; Datacom; Electrical; General Identification; Hazardous Materials; Inspection Repair; Laboratory; Lean / 5S; Pipe Marker; Rating & Name Plates; Safety; Wire & Cable |
| Printing Functions | Auto dpi conversion for ZPL |
| Programming Language | Built-in ZPL Emulator |
| Software Package | Basic Design Suite |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-342; B-345; B-348; B-422; B-423; B-424; B-425; B-427; B-428; B-430; B-432; B-434; B-435; B-437; B-438; B-461; B-472; B-480; B-481; B-482; B-483; B-484; B-486; B-488; B-489; B-490; B-492; B-498; B-499; B-509; B-526; B-549; B-551; B-565; B-569; B-581; B-584; B-593; B-595; B-634; B-717; B-718; B-7 |
|---|---|
| Compatible Media | B30-; B30C-; B30EP-; B33-; B33C-; B33D-; B33FP-; B33R-; B33FT- |
Other specifications
| Application | Access Control; All-Purpose; Asset tracking; Barcode labelling; Circuit board labelling; Cold temperature labelling; Component and equipment labelling; Data and telecommunications labelling; Electrical labelling; Equipment; Exit and egress marking; Facility identifi |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | CE |
| Industry | Aerospace; Automotive; Beverage processing; Biotechnology; Buildings identification; Chemical; Construction; Defence; Education; Electrical; Electronics; Energy utilities; Food processing; Government; Healthcare; Laboratory; Manufacturing; Maritime; Mass transit; Mining; Oil & gas; Pharmaceutical; Process; Pulp & paper; Retail; Security; Voice & data communication; Warehouse & logistics |
Properties "178923_I4311-EMEA-APAC i4311 Industrial Label Printer with Portability"
| Connectivity Options: | Bluetooth, LAN / Ethernet, USB-C, USB 2.0, WLAN / Wifi |
|---|
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Videos
Datasheets
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page















