€365.00
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M510-EU
Manufacturer: Brady
EAN: 888434630143
Manufacturer product number: 177181
Weight: 1.38 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "177181_M510-EU M510 Label Printer EU"
Features
- Create large 38.10 mm labels with edge-to-edge printing and a wide range of text sizes
- Print up to 38.10 mm per second to get work done faster
- Use the M510 for more applications with 250+ hassle-free drop-in cartridges and 26+ high-performance materials
- Enter data with more accuracy as you work between an intuitive QWERTY keypad, a separate numeric keypad or a PC
- Backlit full-colour LCD graphics display for easier labelling in low-lit areas
- Durably designed to withstand 1.2 m drops
- Ships with the free Brady Workstation Basic Design suite that includes fundamental apps and features to create labels.
- The rechargeable NiMH battery prints up to 1700 labels on a single charge
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MY |
Contents of the box
| Product contents | This M510 Printer ships in a cardboard box with a rechargeable NiMH Battery Pack, an AC Adapter, B-595 Vinyl label Cartridge, a Quick start Guide, a USB Cable, a Brady Workstation Basic Design Software Suite and a USB Flash Drive with Driver and User Manu |
|---|
Dimensions
| Depth (metric) | 254.00 mm |
|---|---|
| Dimensions (metric) | 146,05 mm (W) x 95,25 mm (H) x 254,00 mm (D) |
| Height (metric) | 95.25 mm |
| Minimum Liner Width (metric) | 20.65 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 6.10 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 38.10 mm |
Material
| Label Material Types | BradyGrip® Polyester; FreezerBondz™ Polyester; Heat-shrink Polyolefin; Metallised Polyester; Nylon Cloth; Polyester; Polyethylene Tag; Polypropylene; Reflective Tape; Repositionable Vinyl; Self-laminating Polyester; Self-laminating Vinyl; StainerBondz™ Polyester; Tamp |
|---|
Print Specifications
| Smart Cell | Yes |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
Printer specifications
| Device Connectivity | Stand-alone & Peripheral |
|---|---|
| Connectivity Options | USB |
| Display Resolution | 320 x 240 pixels |
| Display Type | Colour LCD Screen;LCD backlit graphics display |
| Keyboard Type | QWERTY |
| Languages Available | Bulgarian; Chinese (Traditional & Simplified); Croatian; Czech; Danish; Dutch; English (US); Estonian; Finnish; French; German; Hungarian; Italian; Japanese; Norwegian (Bokmål); Polish; Portuguese; Romanian; Russian; Slovak; Slovenian; Spanish (Mexico); Swedish; Turkish |
| Memory | 512 MB RAM, 256 MB Flash |
| Maximum Labels per Day | 1000 |
| Maximum Print Speed (metric) | 38.10 mm/s |
| Display Size | 71.12 mm |
| Font Sizes | 4 - 170 pt |
| Maximum Liner Width (metric) | 45.72 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 36.58 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 99.06 cm |
| Operating Humidity Range | 20%-90% (non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | 4°C - 43°C |
| Power Supply Voltage | 110 - 240 V |
| Battery mAh Rating | 1200 mAh |
| Batteries Included | Yes |
| How Is Battery Shipped | Shipped installed in equipment |
| Plug Type | EU |
| Barcode Symbologies - 1D | Code 128; Code 39; EAN-13; EAN-8; Interleaved 2 of 5; UPC-A; UPC-E; More through Brady WorkStation |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Battery Type | Rechargeable NiMH Battery |
| Built-In Label Wizards | 66 Block; Breaker Box; DesiStrip; Flags; General; Patch Panel; Terminal Block; Wire Wrap; Faceplate; Vial |
| Approved Ship To Countries | Afghanistan, Albania, Algeria, Andorra, Angola, Antigua and Barbuda, Argentina, Armenia, Aruba, Australia, Austria, Azerbaijan, Bahamas, Bahrain, Bangladesh, Barbados, Belgium, Belize, Benin, Bermuda, Bhutan, Bolivia, Bosnia and Herzegovina, Botswana, Bra |
| Available Languages | Bulgarian, Chinese (Traditional & Simplified), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English (US), Estonian, Finnish, French, German, Hungarian, Italian, Japanese, Norwegian (Bokmål), Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Slovak, Slovenian, Spanish (Mexico), S |
| Calibration Required? | Automated through Smart Cell |
| Charging Times | Charging over battery charger (0 - 100%) 4h |
| Colour Printing Capability | Monocolour |
| Custom Labels Available | No |
| Cutter Type | Single Hand Manual Actuate; Straight Cut; With label retention |
| Device Drop Test & Durability | Resistant to 1.2 metre drops |
| Font Styles | Brady Alpine;Brady Fixed Width |
| Label Retention Feature | Yes |
| Number of Symbols | 480 |
| On Screen Indicators | Battery Life;Supply Remaining |
| Power Source | AC Adaptor; Rechargeable Battery |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Print Rotation | Yes |
| Printer and Label Applications | Circuit Board; Datacom; Electrical; General Identification; Hazardous Materials; Inspection Repair; Laboratory; Lean / 5S; Pipe Marker; Rating & Name Plates; Safety; Wire & Cable |
| Printing Functions | Auto Format; Banner; Date/Time Stamp; Fixed Length; Justification; List Function; Mirror; Multi-copy; Print Preview; Reverse; Rotate; Vertical; Serialisation |
| Programming Language | Brady Script Emulator for ZPL (Accessory required);Brady Custom ZPL Emulation Software Solution |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-109; B-145; B-342; B-351; B-403; B-412; B-414; B-417; B-422; B-423; B-425; B-425A; B-427; B-428; B-430; B-432; B-461; B-481; B-482; B-483; B-483A; B-488; B-490; B-492; B-494; B-498; B-499; B-581; B-584; B-595; B-7425; B-7641 |
|---|---|
| Compatible Media | M4-; M4C-; M5-; M5C- |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Circuit board labelling; Component and equipment labelling; Data and telecommunications labelling; Electrical labelling; Facility identification; General identification; Inventory and inspection labelling; Laboratory labelling; Lean and 5S labellin |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | CE; UKCA; FCC |
| Industry | Automotive; Buildings identification; Construction; Education; Electrical; Electronics; Energy utilities; Government; ICT; Laboratory; Manufacturing; Oil & gas; Process; Pulp & paper; Tourism & recreation; Voice & data communication; Warehouse & logistics |
Datasheets
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page











