€285.00
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M410-EU
Manufacturer: Brady
EAN: 888434630136
Manufacturer product number: 177180
Weight: 0.535 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "177180_M410-EU M410 Label Printer EU"
Features
- Print pre-sized or continuous labels up to 25.40 mm wide with edge-to-edge printing
- 110+ hassle-free drop-in cartridges with 12+ purpose-built materials to take on whatever your work demands
- Get seamless cartridge changes with an easy-swap locking mechanism while a window in the door allows you to easily remember what's installed
- Create and print two ways — the intuitive QWERTY keypad or a PC
- Designed to withstand 1.2 m drops and challenging work environments
- Enhanced exterior colouring for jobsite visibility
- Ships with the free Brady Workstation Basic Design suite that includes fundamental apps and features to create labels.
- Backlit LCD graphics display for easier labelling in low-lit areas
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MY |
Contents of the box
| Product contents | This M410 Printer ships in a cardboard box with a rechargeable NiMH Battery Pack, an AC Adapter, B-595 Vinyl label Cartridge (M4C-1000-595-WT-BK), a Quick start Guide, a USB Cable, a Brady Workstation Basic Design Software Suite and a USB Flash Drive with |
|---|
Dimensions
| Depth (metric) | 88.90 mm |
|---|---|
| Dimensions (metric) | 152,40 mm (W) x 292,10 mm (H) x 88,90 mm (D) |
| Height (metric) | 292.10 mm |
| Minimum Liner Width (metric) | 20.65 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 6.10 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 25.40 mm |
Material
| Label Material Types | BradyGrip® Polyester; FreezerBondz™ Polyester; Heat-shrink Polyolefin; Metallised Polyester; Nylon Cloth; Paper; Polyester; Polypropylene; Reflective Tape; Self-laminating Polyester; Self-laminating Vinyl; Vinyl; Vinyl Cloth |
|---|
Print Specifications
| Smart Cell | Yes |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
Printer specifications
| Device Connectivity | Stand-alone & Peripheral |
|---|---|
| Connectivity Options | USB |
| Display Resolution | 240 x 160 pixels |
| Display Type | Monocolour LCD Screen |
| Keyboard Type | QWERTY |
| Languages Available | Bulgarian; Chinese (Traditional & Simplified); Croatian; Czech; Danish; Dutch; English (US); Estonian; Finnish; French; German; Italian; Japanese; Norwegian (Bokmål); Polish; Portuguese; Romanian; Russian; Slovak; Slovenian; Spanish (Mexico); Swedish; Turkish; Hungarian |
| Memory | 48 MB (stores up to 25,000 labels) |
| Maximum Labels per Day | 250 |
| Maximum Print Speed (metric) | 33.02 mm/s |
| Display Size | 34.92 x 50.80 mm |
| Font Sizes | 4 - 103 pt |
| Maximum Liner Width (metric) | 33.27 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 25.40 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 990.60 mm |
| Operating Humidity Range | 20%-90% (non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | 4°C - 43°C |
| Power Supply Voltage | 110 - 240 V |
| Battery mAh Rating | 1200 mAh |
| Batteries Included | Yes |
| How Is Battery Shipped | Shipped installed in equipment |
| Plug Type | EU |
| Barcode Symbologies - 1D | Code 128; Code 39; More through Brady WorkStation |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Battery Type | Rechargeable NiMH Battery |
| Built-In Label Wizards | Flags; Patch Panel; Terminal Block; Wire Wrap; 66 Block; DesiStrip; Breaker Box; General |
| Approved Ship To Countries | Afghanistan, Albania, Algeria, Andorra, Angola, Antigua and Barbuda, Argentina, Armenia, Aruba, Australia, Austria, Azerbaijan, Bahamas, Bahrain, Bangladesh, Barbados, Belgium, Belize, Benin, Bermuda, Bhutan, Bolivia, Bosnia and Herzegovina, Botswana, Bra |
| Available Languages | Bulgarian, Chinese (Traditional & Simplified), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English (US), Estonian, Finnish, French, German, Hungarian, Italian, Japanese, Norwegian (Bokmål), Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Slovak, Slovenian, Spanish (Mexico), S |
| Calibration Required? | Automated through Smart Cell |
| Charging Times | Charging over battery charger (0 - 100%) 4h |
| Colour Printing Capability | Monocolour |
| Custom Labels Available | No |
| Cutter Type | Single Hand Manual Actuate; Straight Cut; With label retention |
| Device Drop Test & Durability | Resistant to 1.2 metre drops |
| Font Styles | Brady Alpine;Brady Fixed Width |
| Label Retention Feature | Yes |
| Number of Symbols | 480 |
| On Screen Indicators | Battery Life;Ribbon and label part number recognition;Supply Remaining |
| Power Source | AC Adaptor; Rechargeable Battery |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Print Rotation | Yes |
| Printer and Label Applications | Datacom; Electrical; General Identification; Laboratory; Safety; Wire & Cable; Inspection Repair; Lean / 5S; Pipe Marker; Rating & Name Plates |
| Printing Functions | Auto Format; Banner; Date/Time Stamp; Fixed Length; Mirror; Print Preview; Reverse; Serialisation; Vertical |
| Programming Language | Brady Script Emulator for ZPL (Accessory required);Brady Custom ZPL Emulation Software Solution |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-342; B-403; B-412; B-414; B-417; B-422; B-423; B-425; B-427; B-428; B-430; B-483A; B-488; B-498; B-499; B-581; B-584; B-595; B-7425; B-7641; B-483 |
|---|---|
| Compatible Media | M4-; M4C- |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Component and equipment labelling; Data and telecommunications labelling; Electrical labelling; Facility identification; General identification; Inventory and inspection labelling; Laboratory labelling; Wire and cable labelling |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | CE; UKCA |
| Industry | Automotive; Buildings identification; Construction; Education; Electrical; Electronics; Energy utilities; Government; ICT; Laboratory; Manufacturing; Oil & gas; Process; Pulp & paper; Tourism & recreation; Voice & data communication; Warehouse & logistics |
Properties "177180_M410-EU M410 Label Printer EU"
| Connectivity Options: | USB 2.0 |
|---|---|
| Keyboard layout: | QWERTY |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Datasheets
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page
















