177001_B33-199-488 Solvent and Chemical Resistant Polyester for B33 Printers, 26,67 mm (W) x 6,35 mm (H), White

€353.37
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: B33-199-488
Manufacturer: Brady
EAN: 888434628430
Manufacturer product number: 177001
Weight: 0.454 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "177001_B33-199-488 Solvent and Chemical Resistant Polyester for B33 Printers, 26,67 mm (W) x 6,35 mm (H), White"
Features
- Specialised – Use B-488 high-performance polyester label material for lab applications with numerous solvents and variable temperatures
- Durable – Labels resist chemicals, abrasions, corrosion and humidity and have a high/low temperature performance of -40° to 320°F (-40° to 160°C)
- Adhesive – Made with a permanent acrylic adhesive for tight bonding onto flat, smooth surfaces
- Certifications – RoHS compliant to 2011/65/EU and 2015/863
- For material specific performance and properties, please refer to the Technical Data Sheet (TDS)
- Brady Authentic materials work seamlessly with Brady printers for improved printer and material communication, seamless mobile app interaction, and better performance and reliability
- A ribbon is required to print this material; use part number B30-R4300
Label specifications
| Brady Material Number | B-488 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Matt |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Autoclavable; Cryogenic storage |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 6.35 mm H x 26.67 mm W |
| Lab Application | Tissue Cassettes |
| Lab Environment | Autoclave;Freezer |
| Printer Compatibility | BBP33; i3300; i5300 |
| Surface | For smooth surfaces |
| Vertical Repeat (metric) | 8.89 mm |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant; Corrosion-resistant; Humidity-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 160 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 160 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Fuel/Oil-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance; Solvent/Chemical resistance |
| Thickness (metric) | 0.094 mm |
| Colour | White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Printer and Label Applications | Laboratory |
| Quantity per Roll | 3000 |
| Quantity per Row | 1 |
Other specifications
| Application | Healthcare and Hospital labelling; General identification; Laboratory labelling |
|---|---|
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Fuel/Oil-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance; Solvent/Chemical resistance |
| Industry | Laboratory; Healthcare; Biotechnology |
Properties "177001_B33-199-488 Solvent and Chemical Resistant Polyester for B33 Printers, 26,67 mm (W) x 6,35 mm (H), White"
| Adhesive: | Permanent |
|---|---|
| Label material: | B-488 Matte polyester |
| Tape color: | White |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Datasheets
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page









