176804_M4-11-595 M410/BMP41/M510/BMP51/M511 All-weather Vinyl Labels, 19,05 mm (W) x 12,70 mm (H), Black on White

€45.89
Content: 1
Available in 30 days, delivery time 2-5 days
Product number: M4-11-595
Manufacturer: Brady
EAN: 888434626801
Manufacturer product number: 176804
Weight: 0.157 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "176804_M4-11-595 M410/BMP41/M510/BMP51/M511 All-weather Vinyl Labels, 19,05 mm (W) x 12,70 mm (H), Black on White"
Features
- Versatile — Ideal for labeling pipes, equipment, shelves and other industrial surfaces
- Tough — Designed to withstand prolonged exposure to UV light, chemicals, greases and oils, salt spray, cleaners and detergents, and grime
- Adhesive — Made with high-tack, permanent acrylic adhesive for use on rough, highly-textured, dirty and smooth surfaces alike, especially in cold temperatures
- Long-lasting —Weather-resistant labels designed to last up to 10 years in an outdoor environment
- For material specific performance and properties, please refer to the Technical Data Sheet (TDS)
Label specifications
| Brady Material Number | B-595 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Gloss |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Label/Tape Size (metric) | 12.70 mm H x 19.05 mm W |
| Lab Application | General Laboratory Identification; Well Plates |
| Lab Environment | Freezer |
| Printer Compatibility | BMP41; BMP51; M511; M410; M510 |
| Surface | For smooth & textured/rough surfaces |
| Vertical Repeat (metric) | 15.88 mm |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant; Oil-resistant; Water-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 82 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 82 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Thickness (metric) | 0.102 mm |
| Colour | Black on White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Printer and Label Applications | General Identification; Lean / 5S; Safety |
| Quantity per Roll | 360 |
| Quantity per Row | 1 |
| Ribbon Series | R6000HF |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Component and equipment labelling; Electrical labelling; Facility identification; Lean and 5S labelling; Lockout tagout; Security identification; Pipe and valve marking |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | BS 5609:1986 Section 2 and section 3 |
| Industry | Beverage processing; Buildings identification; Chemical; Construction; Education; Energy utilities; Food processing; Government; Healthcare; Manufacturing; Maritime; Mining; Oil & gas; Process; Pulp & paper; Tourism & recreation; Warehouse & logistics |
Properties "176804_M4-11-595 M410/BMP41/M510/BMP51/M511 All-weather Vinyl Labels, 19,05 mm (W) x 12,70 mm (H), Black on White"
| Adhesive: | Permanent |
|---|
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Datasheets
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page








