€775.00
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M511-EU-UK-KIT
Manufacturer: Brady
EAN: 888434623848
Manufacturer product number: 176494
Weight: 1.04 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "176494_M511-EU-UK-KIT M511 Label Printer Kit - EMEA"
Work smarter. Label larger with the M511. Print bigger, clearer messages. Go edge to edge. Design and print on the fly, or a PC. Plus, share files, import data and connect up to 5 users simultaneously. Kit includes Brady Workstation Product and Wire ID
Features
- Ideal for larger applications – print up to 38.10 mm labels
- Less waste – go edge to edge with text, graphics and barcodes
- Longer battery life with an internal Li-ION battery – 8+ hours of work; 1,000 labels on a single charge
- More durable – resists 1.8 m drops, 115 kg crushes and blowing sand and dust (MIL-STD-810G); military-grade shock resistance
- Prints anywhere – Bluetooth 5.0 (20 m range); connect up to 5 users simultaneously
- Uses label creation software – Express Labels app via Bluetooth on a phone/tablet; Brady Workstation on a PC
- Saves time; saves space – features an auto label cutter and prints upright or on its side
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MY |
Contents of the box
| Product contents | This printer ships in a hard case with a M511 printer, M5C-1500-595-WT-BK, M4-91-427, M5-131-499 label cartridges, an AC Adaper, a magnet, a utility hook, a Power Brick for M211 and M511 printers, a Quick Start Guide and Brady Workstation Product and Wire |
|---|
Dimensions
| Depth (metric) | 91.44 mm |
|---|---|
| Dimensions (metric) | 162,56 mm (W) x 152,40 mm (H) x 91,44 mm (D) |
| Height (metric) | 152.40 mm |
| Minimum Liner Width (metric) | 20.65 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 6.10 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 38.10 mm |
Material
| Label Material Types | FreezerBondz™ Polyester; Heat-shrink Polyolefin; Metallised Polyester; Nylon Cloth; Polyester; Reflective Tape; Repositionable Vinyl; Polyethylene Tag; Polypropylene; Self-laminating Polyester; Self-laminating Vinyl; StainerBondz™ Polyester; Tamper-resistant Vinyl; Vi |
|---|
Print Specifications
| Smart Cell | Yes |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
Printer specifications
| Device Connectivity | Mobile device connected;Peripheral |
|---|---|
| Connectivity Options | Bluetooth® 5 Low Energy (class II); USB |
| Display Resolution | |
| Display Type | None |
| Keyboard Type | None |
| Languages Available | Arabic (Egypt); Bahasa (Indonesian); Bahasa Malay; Bulgarian; Chinese (Traditional & Simplified); Croatian; Czech; Danish; Dutch; English (US); Estonian; Finnish; French; German; Hebrew; Hungarian; Italian; Japanese; Korean; Norwegian (Bokmål); Polish; Portuguese; Romanian; Rus |
| Memory | Memory via connected mobile device |
| Maximum Labels per Day | 1000 |
| Maximum Print Speed (metric) | 33.80 mm/s |
| Font Sizes | 4 - 150 pt |
| Maximum Liner Width (metric) | 45.72 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 36.58 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 99.06 cm |
| Operating Humidity Range | 20%-90% (non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | 4°C - 43°C |
| Power Supply Voltage | 110 - 240 V |
| Battery mAh Rating | 2450 mAh |
| Batteries Included | Yes |
| How Is Battery Shipped | Shipped installed in equipment |
| Plug Type | EU |
| Barcode Symbologies - 1D | Code 128; Code 128A; Code 128B; Code 128C; Code 39; Code 39 Full ASCII; Code 93; Code 93 Full ASCII; EAN-13; EAN-13 Extension 2; EAN-13 Extension 5; EAN-8; EAN-8 Extension 2; EAN-8 Extension 5; GS1-128; HIBC; Interleaved 2 of 5; JAN-13; JAN-8; UPC-A; UPC-E |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Battery Type | Rechargeable Lithium-ion Battery;Internal, not removable |
| Built-In Label Wizards | Breaker Box; Flags; General; Patch Panel; Pipe Marker; Safety; Sleeves; Slide; Terminal Block; Tube; Vial; Wire Wrap |
| Approved Ship To Countries | Anguilla, Antigua and Barbuda, Argentina, Armenia, Aruba, Austria, Bahamas, Bahrain, Barbados, Belgium, Belize, Bermuda, Bolivia, Brazil - Non-Government Companies, British Virgin Islands, Bulgaria, Canada, Cayman Islands, Channel Islands, Chile, Colombia |
| Available Languages | Arabic (Egypt), Bahasa (Indonesian), Bahasa Malay, Bulgarian, Chinese (Traditional & Simplified), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English (US), Estonian, Finnish, French, German, Hebrew, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Norwegian (Bokmål), Polish, Po |
| Calibration Required? | Automated through Smart Cell |
| Colour Printing Capability | Monocolour |
| Custom Labels Available | No |
| Cutter Type | Auto Cutter |
| Device Drop Test & Durability | Resistant to 1.8 metre drops; Resistant to 114 kg crushes; Resistant to military-grade shocks (MIL-STD-810G); Sand & Dust |
| Font Styles | Determined by software |
| Label Retention Feature | Yes |
| Number of Symbols | Dependant on software |
| On Screen Indicators | Error Messaging |
| Power Source | AC Adaptor; Rechargeable Battery; USB |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Print Rotation | Yes |
| Printer and Label Applications | Circuit Board; Datacom; Electrical; General Identification; Hazardous Materials; Inspection Repair; Laboratory; Lean / 5S; Pipe Marker; Rating & Name Plates; Safety; Wire & Cable |
| Printing Functions | Auto Format; Autosizing; Bold; Condensed; Date/Time Stamp; Expand; Fixed Length; Frame Feature; Italics; Justification; Multi-copy; Outline; Reverse; Rotate; Serialisation; Underline; Vertical; List Function |
| Programming Language | Brady Script Emulator for ZPL (Accessory required);Brady Custom ZPL Emulation Software Solution |
| Recharge Time | 2.5 uur |
| Software Package | Product & Wire ID |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-109; B-145; B-342; B-351; B-403; B-412; B-414; B-417; B-422; B-425; B-425A; B-427; B-428; B-432; B-461; B-481; B-482; B-483; B-483A; B-488; B-490; B-492; B-494; B-498; B-499; B-584; B-595; B-7425; B-7641 |
|---|---|
| Compatible Media | M4-; M4C-; M5-; M5C- |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Circuit board labelling; Component and equipment labelling; Data and telecommunications labelling; Electrical labelling; Facility identification; General identification; Healthcare and Hospital labelling; Inventory and inspection labelling; Laborat |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | RoHS 2011/65/EU, 2015/863; CE; UKCA; cULus (US/Canada); FCC |
| Industry | Biotechnology; Buildings identification; Chemical; Construction; Education; Electrical; Electronics; ICT; Laboratory; Manufacturing; Tourism & recreation; Voice & data communication |
Videos
YouTube
Datasheets
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page















