€3,449.00
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: S3700-QWERTY-EU
Manufacturer: Brady
EAN: 888434623220
Manufacturer product number: 176432
Weight: 21 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "176432_S3700-QWERTY-EU S3700 Multicolour & Cut Sign and Label Printer with QWERTY EU keyboard"
Colour your way to an improved workplace with the S3700 Sign and Label Printer. With multicolour print and shape cutting capabilities, this printer creates impactful identification that fits your application and workspace needs.
Features
- Multicolour print capabilities make it ideal for creating impactful safety signs, lockout tags, warning labels and more in a single pass
- Built in XY-cutter allows for the creation of die-cut shapes and text that gives the flexibility to choose where to place new messaging
- The built-in keyboard and touchscreen interface make label creation a breeze
- Label creation is even faster with the quick setup and print speeds that come with print smart technology from Brady
- Prints on a variety of material options so you can create signs and labels for a variety of applications
- Ships with free Brady Workstation Basic Label Design software suite, which will enable you to immediately design professional labels.
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MY |
Contents of the box
| Product contents | S3700 Safety and Facility Printer, Brady Workstation Basic Suite, Quick Start Guide, Power Cord, USB Cord, Mouse, Cleaning Kit (PCK-6), USB Flash Drive |
|---|
Dimensions
| Depth (metric) | 361.95 mm |
|---|---|
| Dimensions (metric) | 482,60 mm (W) x 279,40 mm (H) x 361,95 mm (D) |
| Height (metric) | 279.40 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 12.70 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 107.95 mm |
Material
| Label Material Types | Magnetic Polyester; Metal-detectable Polyester; Metallic, Non-metal Polyester; Metallised Polyester; Paper; Phosphorescent Polyester; Polyester; Polyester with Polyester Overlaminate; Polyimide; Polyvinylfluoride; Reflective Tape; Tamper-evident Metallised Polyester |
|---|
Print Specifications
| Smart Cell | Yes |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
Printer specifications
| Device Connectivity | Mobile device connected;Stand-alone & Peripheral |
|---|---|
| Connectivity Options | Standalone Use; USB; Ethernet |
| Display Resolution | 1024 x 800 pixels |
| Display Type | Colour LCD Touchscreen |
| Keyboard Type | QWERTY |
| Languages Available | English (US); French; Portuguese; Spanish; Bahasa (Indonesian); Bahasa Malay; Czech; Danish; German; Estonian; Croatian; Italian; Hungarian; Dutch; Norwegian (Bokmål); Polish; Romanian; Slovak; Slovenian; Finnish; Swedish; Vietnamese; Turkish; Bulgarian; Russian; Korean; Chinese ( |
| Memory | 512 MB |
| Maximum Labels per Day | 600 |
| Maximum Print Speed (metric) | 127.00 mm/s |
| Display Size | 155.19 x 86.87 mm |
| Font Sizes | 4 - 600 pt |
| Maximum Liner Width (metric) | 107.95 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 101.60 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 2.53 m |
| Operating Humidity Range | 15%-80% (RH non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | 15°C - 40°C |
| Power Supply Voltage | 110 - 240 V |
| Plug Type | EU |
| Maximum Ribbon Length (metric) | 60.96 m |
| Barcode Symbologies - 1D | Code 128 Auto; Code 39; EAN-13; Interleaved 2 of 5; More through Brady WorkStation; UPC-A |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Built-In Label Wizards | Arc Flash; Circle Gauge; Custom Labels; General Template; GHS/CLP; Gradient Scale; Pipe Marker; PreMade Labels; Right-to-know; Tags; WHMIS |
| Approved Ship To Countries | Albania, Algeria, Andorra, Angola, Australia, Austria, Bahrain, Belgium, Benin, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Burkina Faso, Burundi, Cameroon, Cape Verde, Central African Republic, Chad, Comoros, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Democratic Republic of |
| Available Languages | Bahasa (Indonesian), Bahasa Malay, Bulgarian, Chinese (Traditional & Simplified), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English (US), Estonian, Finnish, French, German, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Norwegian (Bokmål), Polish, Portuguese, Romanian, Russ |
| Calibration Required? | No |
| Colour Printing Capability | Multicolour; Monocolour |
| Cut Options Available | Cut at the end of print jobs;Cut between labels |
| Cutter Type | XY Cutter and Auto Cutter |
| Estimated Media Changeover Time | 20 seconds |
| Font Styles | Arial;Arial 65;Courier New;Tahoma;Times New Roman;MS Gothic;Trebuchet MS;Verdana;See Brady Workstation |
| Media Sensor Adjustment | Not Required |
| Media Sensor Type | Notch |
| Number of Symbols | 664 |
| On Screen Indicators | Data Reception;Error Messaging;Ribbon and label part number recognition;Supply Remaining;WiFi;Ethernet Status;Bluetooth Status |
| Power Source | AC Adaptor |
| Print Preview Feature? | Yes |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Printer and Label Applications | General Identification; Hazardous Materials; Lean / 5S; Pipe Marker; Safety |
| Programming Language | Brady Script Emulator for ZPL (Accessory required);Brady Custom ZPL Emulation Software Solution |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-109; B-145; B-321; B-342; B-345; B-362; B-390; B-403; B-412; B-422; B-423; B-424; B-425; B-427; B-428; B-432; B-434; B-435; B-437; B-438; B-439; B-459; B-461; B-473; B-480; B-483; B-484; B-486; B-488; B-489; B-490; B-499; B-498; B-509; B-526; B-549; B-551; B-565; B-569; B-581; B-584; B-593; B-5 |
|---|---|
| Compatible Media | B30-; B30C-; B30EP- |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Cold temperature labelling; Component and equipment labelling; Electrical labelling; Facility identification; General identification; Hazard communication identification; Lean and 5S labelling; Pipe and valve marking; Safety identification; Security |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | USA & Canada: cULc; Europe: CE-RoHS; Argentina: UL-AR & S Mark; Mexico: UL NOM CoFC; Australia: RCM mark; Russia: EAC; Korea: KC; China: CCC-RoHS; India: BIS; Taiwan: BSMI Exemption; South Africa: LOA and SABS (No logo on product label) |
| Industry | Beverage processing; Buildings identification; Chemical; Construction; Education; Energy utilities; Food processing; Government; Healthcare; Manufacturing; Maritime; Mining; Oil & gas; Process; Pulp & paper; Tourism & recreation; Warehouse & logistics; Electrical |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page






