176431_S3700-WB-QWERTY-EU S3700 Multicolour & Cut Sign and Label Printer with QWERTY EU keyboard, Wi-Fi and Bluetooth enabled

€3,449.00
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: S3700-WB-QWERTY-EU
Manufacturer: Brady
EAN: 888434623213
Manufacturer product number: 176431
Weight: 21 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "176431_S3700-WB-QWERTY-EU S3700 Multicolour & Cut Sign and Label Printer with QWERTY EU keyboard, Wi-Fi and Bluetooth enabled"
Colour your way to an improved workplace with the S3700 Sign and Label Printer. With multicolour print and shape cutting capabilities, this printer creates impactful identification that fits your application and workspace needs.
Contents of the box
| Product contents | S3700 Safety and Facility Printer, Brady Workstation Basic Suite, Quick Start Guide, Power Cord, USB Cord, Mouse, Cleaning Kit (PCK-6), USB Flash Drive |
|---|
Printer specifications
| Device Connectivity | Mobile device connected;Peripheral;Stand-alone |
|---|---|
| Display Resolution | 1024 x 800 pixels |
| Display Type | Colour LCD Touchscreen |
| Keyboard Type | QWERTY |
| Languages Available | English (US); French; Portuguese; Spanish; Bahasa (Indonesian); Bahasa Malay; Czech; Danish; German; Estonian; Croatian; Italian; Hungarian; Dutch; Norwegian (Bokmål); Polish; Romanian; Slovak; Slovenian; Finnish; Swedish; Vietnamese; Turkish; Bulgarian; Russian; Korean; Chinese (Traditional & Simplified); Thai; Japanese |
| Max. Lines of Text | 0 |
| Maximum Characters per Line | 0 |
| Memory | 512 MB |
| Depth (metric) | 361.95 mm |
| Dimensions (metric) | 482,60 mm (W) x 279,40 mm (H) x 361,95 mm (D) |
| Height (metric) | 279.40 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 12.70 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 107.95 mm |
| Maximum Labels per Day | 600 |
| Maximum Print Speed (metric) | 127.00 mm/s |
| Display Size | 155.19 x 86.87 mm |
| Font Sizes | 4 - 600 pt |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 107.95 mm |
| Maximum Liner Width (metric) | 107.95 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 101.60 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 2.53 m |
| Operating Humidity Range | 15%-80% (RH non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | 15°C - 40°C |
| Power Supply Voltage | 110 - 240 V |
| Plug Type | EU |
| User Interface Type | Keyboard; Touchscreen; PC; Mobile device |
| Maximum Ribbon Length (metric) | 60.96 m |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-109; B-145; B-321; B-342; B-345; B-362; B-390; B-403; B-412; B-422; B-423; B-424; B-425; B-427; B-428; B-432; B-434; B-435; B-437; B-438; B-439; B-459; B-461; B-473; B-480; B-483; B-484; B-486; B-488; B-489; B-490; B-499; B-498; B-509; B-526; B-549; B-551; B-565; B-569; B-581; B-584; B-593; B-595; B-634; B-642; B-717; B-718; B-719; B-724; B-727; B-7351; B-7425; B-7546; B-7551; B-7563; B-7569; B-7576; B-7593; B-7597; B-7598; B-7599; B-7643; B-7696; B-7697; B-787; B-854; B-855; B-966; B-966B |
|---|---|
| Compatible Media | B30-; B30C-; B30EP- |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Cold temperature labelling; Component and equipment labelling; Electrical labelling; Facility identification; General identification; Hazard communication identification; Lean and 5S labelling; Pipe and valve marking; Safety identification; Security identification; Temperature indicating labelling; Barcode labelling; Exit and egress marking; Floor marking; Food and Beverage Process labelling; Healthcare and Hospital labelling; Inventory and inspection labelling; Temporary labelling; Warehouse marking |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | USA & Canada: cULc; Europe: CE-RoHS; Argentina: UL-AR & S Mark; Mexico: UL NOM CoFC; Australia: RCM mark; Russia: EAC; Korea: KC; China: CCC-RoHS; India: BIS; Taiwan: BSMI Exemption; South Africa: LOA and SABS (No logo on product label) |
| Industry | Beverage processing; Buildings identification; Chemical; Construction; Education; Energy utilities; Food processing; Government; Healthcare; Manufacturing; Maritime; Mining; Oil & gas; Process; Pulp & paper; Tourism & recreation; Warehouse & logistics; Electrical |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page






