174928_B33-361-483 QuickFlag Tapered Wire and Cable Flag Labels for B33 Printers - 50,80 x 48,26 mm, 48,26 mm (W) x 50,80 mm (H), White

€648.31
Content: 1
Available in 30 days, delivery time 2-5 days
Product number: B33-361-483
Manufacturer: Brady
EAN: 888434608319
Manufacturer product number: 174928
Weight: 1.247 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "174928_B33-361-483 QuickFlag Tapered Wire and Cable Flag Labels for B33 Printers - 50,80 x 48,26 mm, 48,26 mm (W) x 50,80 mm (H), White"
Features
- Non-adhesive printable area and tapered adhesive wrap-around tail for fast cable flagging
- Specialized — Patent pending designed with a tapered adhesive side to create easy-to-apply one-sided wire and cable flags without mismatched edges or exposed adhesive
- Fast & Efficient — less time spent on tedious edge alignment makes the flagging process much faster with fewer re-wraps and wasted flags
- Durable — Made with a tough polyester material that resists abrasions, temperatures of -40 to 120° C, and solvents such as fuel, oil and water
- Adhesive — Made with an ultra-aggressive rubber-based adhesive on the tapered side for permanent use
- Certified — UL Recognized to UL969, CSA accepted, RoHS Compliant to 2011/65/EU (Pass 2015/863)
- For material specific performance and properties, please refer to the Technical Data Sheet (TDS)
- A ribbon is required to print this material. Use Part Number B30-R6000
Label specifications
| Brady Material Number | B-483A |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Rubber |
| Finish | Gloss |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 50.80 mm H x 48.26 mm W |
| Printable Area Dimensions (metric) | 48,26 mm W x 25,40 mm H |
| Printable Area Height (metric) | 25.40 mm |
| Printable Area Width (metric) | 48.26 mm |
| Printer Compatibility | i3300; i5300; BBP33 |
| Surface | For smooth, textured/rough or Highly textured/Low surface energy surfaces |
| Vertical Repeat (metric) | 57.20 mm |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant; Corrosion-resistant; Humidity-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 120 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 120 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Fuel/Oil-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance; Solvent/Chemical resistance; Ultra-aggressive adhesive |
| Thickness (metric) | 0.102 mm |
| Colour | White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Printer and Label Applications | Datacom; Wire & Cable |
| Quantity per Roll | 1500 |
| Quantity per Row | 2 |
| Recommended Ribbon Series | R6000HF |
| Recommended Ribbon | B30-R6000 |
| Ribbon Series | B30 Monocolour Series |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Barcode labelling; Component and equipment labelling; Data and telecommunications labelling; Electrical labelling; General identification; Inventory and inspection labelling; Wire and cable labelling |
|---|---|
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Fuel/Oil-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance; Solvent/Chemical resistance; Ultra-aggressive adhesive |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised; CSA Accepted |
| Industry | Aerospace; Automotive; Biotechnology; Defence; Electrical; Electronics; ICT; Manufacturing; Mass transit; Pharmaceutical; Voice & data communication |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page





