€81.89
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M7-17-362
Manufacturer: Brady
EAN: 888434604076
Manufacturer product number: 174556
Also known as: M71-17-362 / 146164
Weight: 0.102 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "174556_M7-17-362 Tamper-indicating M710 Label Printer Labels, 25,40 mm (W) x 12,70 mm (H), Silver"
Printable, tamper-evident, metallised vinyl labels for the M710 Label Printer
Label specifications
| Brady Material Number | B-362 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Gloss |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Tamper-resistant Metallised Vinyl |
| Material Properties | Metallised |
| Material Type | Vinyl |
| Label/Tape Size (metric) | 12.70 mm H x 25.40 mm W |
| Tamper Indication Type | Tamper-resistant |
| Printer Compatibility | M710; BMP71 |
| Surface | For smooth & textured/rough surfaces |
| Vertical Repeat (metric) | 15.88 mm |
| Resistance Properties | Chemical-resistant; Humidity-resistant; Tamper-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 80 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Performance Characteristics | Fuel/Oil-resistant; Low temperature resistance; Tamper-indicating |
| Thickness (metric) | 0.064 mm |
| Colour | Silver |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Printer and Label Applications | General Identification; Rating & Name Plates |
| Quantity per Roll | 500 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | M71-R6000 |
| Ribbon Series | M71-R6000HF |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Component and equipment labelling; General identification; Inventory and inspection labelling; Security identification |
|---|---|
| Performance Characteristics | Fuel/Oil-resistant; Low temperature resistance; Tamper-indicating |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page












