174434_BM-18-498 Repositionable Multi-Purpose Vinyl Cloth Labels for M610, M611, BMP61, M710 and BMP71, 19,05 mm (W) x 25,40 mm (H), White

€363.49
Content: 1
Available in 30 days, delivery time 2-5 days
Product number: BM-18-498
Manufacturer: Brady
EAN: 888434602850
Manufacturer product number: 174434
Also known as: BM71-18-498 / 115038
Weight: 0.891 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "174434_BM-18-498 Repositionable Multi-Purpose Vinyl Cloth Labels for M610, M611, BMP61, M710 and BMP71, 19,05 mm (W) x 25,40 mm (H), White"
Permanent or repositionable: once applied, B-498 CleanLift® Series Vinyl Cloth is there to stay… unless you want to change it.
Label specifications
| Brady Material Number | B-498 |
|---|---|
| Adhesive Type | Repositionable Rubber |
| Finish | Semi-gloss |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | Vinyl Cloth |
| Material Type | Vinyl |
| Label/Tape Size (metric) | 25.40 mm H x 19.05 mm W |
| Lab Application | Tubes; Vials |
| Lab Environment | Freezer |
| Printer Compatibility | M610; M710; M611; BMP61; BMP71 |
| Minimum Wire Gauge | 12 AWG |
| Surface | For smooth & textured/rough surfaces |
| Vertical Repeat (metric) | 22.23 mm |
| Vial/Tube Size (metric) | 8.0 mL |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant; Corrosion-resistant; Humidity-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 80 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Low temperature resistance; Removable |
| Thickness (metric) | 0.185 mm |
| Board Application | Through Hole Technology - Top;After Process |
| Colour | White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Printer and Label Applications | Wire & Cable |
| Quantity per Roll | 2500 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon Series | R6200 |
| Recommended Ribbon | M61-R6210;M71-R6200 |
| Ribbon Series | R6200 |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Barcode labelling; Circuit board labelling; Component and equipment labelling; Wire and cable labelling |
|---|---|
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Low temperature resistance; Removable |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised |
| Industry | Electrical; Energy utilities; ICT; Laboratory; Voice & data communication |
Properties "174434_BM-18-498 Repositionable Multi-Purpose Vinyl Cloth Labels for M610, M611, BMP61, M710 and BMP71, 19,05 mm (W) x 25,40 mm (H), White"
| Label material: | B-498 Vinyl Cloth |
|---|---|
| Width: | 19,05mm |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page










