€68.14
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M6C-500-461
Manufacturer: Brady
EAN: 888434599686
Manufacturer product number: 174153
Also known as: M61C-500-461 / 150857
Weight: 0.082 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "174153_M6C-500-461 Self-Laminating Cryogenic Polyester Labels for M610, M611 and BMP61, 12,70 mm (W) x 15,24 m (L), White"
Self-Laminating Polyester (B-461) is a clear film with a matte white printable zone ideal for cables, laboratory ID or general labelling where graphics need to be protected.
Label specifications
| Brady Material Number | B-461 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Matt |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Autoclavable; Cryogenic storage |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 12.70 mm W x 15.24 m L |
| Length (metric) | 15.24 m |
| Lab Application | Bottles; Centrifuges; Cryo Vials; Eppendorf Tubes; Tubes; Vials |
| Lab Environment | Autoclave;Freezer;Hot Water Bath (100°C);Liquid Nitrogen |
| Printer Compatibility | M610; M611; M710 (with media adapter); BMP61; BMP71 (with media adapter) |
| Surface | For smooth surfaces |
| Vial/Tube Size (metric) | 0.5 mL |
| Resistance Properties | Chemical-resistant; Low Temperature-resistant; High Temperature-resistant; Smear-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -196 °C - 110 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 110 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -196 °C |
| Performance Characteristics | Low temperature resistance |
| Thickness (metric) | 0.048 mm |
| Colour | White |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Printer and Label Applications | Laboratory |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon Series | R4300;R6200 |
| Recommended Ribbon | M61-R4310 |
| Ribbon Series | R4300;R6200 |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Component and equipment labelling; General identification; Laboratory labelling |
|---|---|
| Performance Characteristics | Low temperature resistance |
| Industry | Laboratory |
Properties "174153_M6C-500-461 Self-Laminating Cryogenic Polyester Labels for M610, M611 and BMP61, 12,70 mm (W) x 15,24 m (L), White"
| Label material: | Polyester |
|---|---|
| Width: | 12,7mm |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page











