€117.81
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M6C-1900-489
Manufacturer: Brady
EAN: 888434598009
Manufacturer product number: 173881
Also known as: PTL-43-489 / 011243
Weight: 0.22 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "173881_M6C-1900-489 Ultra Aggressive Adhesive Multi-Purpose Matte Polyester Labels for M610, M611, BMP61, M710 (with media adapter) and BMP71 (with media adapter), 48,26 mm (W) x 15,24 m (L), White"
Ultra Aggressive Polyester (B-489A) with permanent adhesive is ideal for labelling products and general ID in both commercial and industrial applications.
Label specifications
| Brady Material Number | B-489A |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Rubber |
| Finish | Matt |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Material | Polyester |
| Material Properties | High Adhesion |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 48.26 mm W x 15.24 m L |
| Length (metric) | 15.24 m |
| Printer Compatibility | M610; M611; M710 (with media adapter); BMP61; BMP71 (with media adapter) |
| Surface | For smooth, textured/rough or Highly textured/Low surface energy surfaces |
| Resistance Properties | Chemical-resistant; Corrosion-resistant; Humidity-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 120 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 120 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Fuel/Oil-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance; Solvent/Chemical resistance; Ultra-aggressive adhesive |
| Thickness (metric) | 0.1295 mm |
| Colour | White |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Printer and Label Applications | Electrical |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon Series | R4300 |
| Recommended Ribbon | M61-R4310;M71-R4300 |
| Ribbon Series | R4300 |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Barcode labelling; Component and equipment labelling; Data and telecommunications labelling; Electrical labelling; General identification; Inventory and inspection labelling |
|---|---|
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Fuel/Oil-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance; Solvent/Chemical resistance; Ultra-aggressive adhesive |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised; CSA Accepted |
Properties "173881_M6C-1900-489 Ultra Aggressive Adhesive Multi-Purpose Matte Polyester Labels for M610, M611, BMP61, M710 (with media adapter) and BMP71 (with media adapter), 48,26 mm (W) x 15,24 m (L), White"
| Adhesive: | Strong |
|---|---|
| Label material: | Polyester |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page






