€93.62
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M6-17-7576
Manufacturer: Brady
EAN: 888434596524
Manufacturer product number: 173733
Also known as: PTL-17-7576 / 011223
Weight: 0.065 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "173733_M6-17-7576 VOID Pattern Tamper Evident Matte Metallised Polyester Labels for M610, M611, BMP61, M710 (with media adapter) and BMP71 (with media adapter), 25,40 mm (W) x 12,70 mm (H), Silver"
The B-7576 material is designed to leave a "VOID" footprint when the label is removed, the footprint also appears on the surface of the label so it cannot be reused.
Label specifications
| Brady Material Number | B-7576 |
|---|---|
| Adhesive Type | Residue |
| Finish | Matt |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | Tamper-evident Metallised Polyester |
| Material Properties | Metallised |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 12.70 mm H x 25.40 mm W |
| Tamper Indication Type | Tamper-evident |
| Printer Compatibility | M610; M611; M710 (with media adapter); BMP61; BMP71 (with media adapter) |
| Surface | For smooth surfaces |
| Vertical Repeat (metric) | 15.88 mm |
| Resistance Properties | Chemical-resistant; Humidity-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 100 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Performance Characteristics | Fuel/Oil-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance; Solvent/Chemical resistance; Tamper-indicating |
| Thickness (metric) | 0.071 mm |
| Colour | Silver |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Printer and Label Applications | General Identification; Inspection Repair; Rating & Name Plates |
| Quantity per Roll | 500 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon Series | R4400;R6000HF |
| Recommended Ribbon | M61-R6010;M71-R6000 |
| Ribbon Series | R6000HF |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | General identification; Inventory and inspection labelling; Security identification |
|---|---|
| Performance Characteristics | Fuel/Oil-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance; Solvent/Chemical resistance; Tamper-indicating |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised |
Properties "173733_M6-17-7576 VOID Pattern Tamper Evident Matte Metallised Polyester Labels for M610, M611, BMP61, M710 (with media adapter) and BMP71 (with media adapter), 25,40 mm (W) x 12,70 mm (H), Silver"
| Label material: | Polyester |
|---|---|
| Tape color: | Silver |
| Width: | 25,4mm |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page








