€283.31
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M6-17-719
Manufacturer: Brady
EAN: 888434596500
Manufacturer product number: 173731
Also known as: PTL-17-719 / 134295
Weight: 0.068 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "173731_M6-17-719 Ultra-Thin Matte Electrostatic Dissipative (ESD) Polyimide Labels for M610, M611, BMP61, M710 (with media adapter) and BMP71 (with media adapter), 25,40 mm (W) x 12,70 mm (H), White"
Static Dissipative Polyimide (B-719) withstands wave solder environments and multiple harsh washes for printed circuit board and electronic component preprocess labelling.
Label specifications
| Brady Material Number | B-719 |
|---|---|
| Adhesive Type | Static Dissipative Permanent Acrylic |
| Finish | Matt |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | Polyimide |
| Material Properties | Low Profile; Static-dissipative; Harsh Flux Wash-resistant |
| Material Type | Polyimide |
| Label/Tape Size (metric) | 12.70 mm H x 25.40 mm W |
| Printer Compatibility | M610; M611; M710 (with media adapter); BMP61; BMP71 (with media adapter) |
| Vertical Repeat (metric) | 15.88 mm |
| Resistance Properties | Chemical-resistant; Fluid-resistant; High Temperature-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 300 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 300 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance; Solvent/Chemical resistance; Electrostatic dissipative |
| Thickness (metric) | 0.084 mm |
| Board Application | Through Hole Technology - Top;Through Hole Technology - Bottom;Surface Mount Technology (SMT) - Top/Bottom;After Process;Static Dissipative |
| Colour | White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Printer and Label Applications | Circuit Board; General Identification |
| Quantity per Roll | 500 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon Series | R6000HF |
| Recommended Ribbon | M61-R6010;M71-R6000 |
| Ribbon Series | R6000HF |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Circuit board labelling |
|---|---|
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance; Solvent/Chemical resistance; Electrostatic dissipative |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised; ANSI/ESD S541-2008 (between 10 and 10 ohms) for dissipative ESD packaging materials; MIL-STD-202G Method 215K |
| Industry | Aerospace; Automotive; Electronics; Manufacturing |
Properties "173731_M6-17-719 Ultra-Thin Matte Electrostatic Dissipative (ESD) Polyimide Labels for M610, M611, BMP61, M710 (with media adapter) and BMP71 (with media adapter), 25,40 mm (W) x 12,70 mm (H), White"
| Label color: | White |
|---|---|
| Label material: | Polyimide |
| Width: | 25,4mm |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page








