€48.79
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M6-17-492
Manufacturer: Brady
EAN: 888434594070
Manufacturer product number: 173488
Also known as: M61-17-492 / 150871
Weight: 0.113 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "173488_M6-17-492 FreezerBondz Ultra-Thin Cryogenic Polyester Labels for M610, M611 and BMP61, 25,40 mm (W) x 12,70 mm (H), White"
Durable Freezerbondz® Polyester (B-492) markers are designed for laboratory identification applications such as vials, centrifuge, tubes, test tubes, straws and slides.
Features
- Can be applied to frozen surfaces including glass and polypropylene stored in liquid nitrogen
- Good print smudge resistance, solvent resistance and high/low-temperature performance range of -320 to 212° F (-196 to 100° C)
- Brady Authentic materials work seamlessly with Brady printers for improved printer and material communication, seamless mobile app interaction, and better performance and reliability
- A ribbon is required to print this material. Use Part Number M61-R6410
Main Characteristics
| Lab Application | Bottles; Centrifuges; Slides; Tubes; Vials |
|---|---|
| Quantity per pack | 500 |
| Country of Origin | US |
Contents of the box
Dimensions
| Dimensions (metric) | 25,40 mm (W) x 12,70 mm (H) |
|---|---|
| Height (metric) | 12.70 mm |
| Web Width (metric) | 33.32 mm |
Material
| Brady Material Number | B-492 |
|---|---|
| Maximum Service Temperature (°C) | 110 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -196 °C |
| Resistance Properties | Chemical-resistant; Smear-resistant |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Gloss |
Print Specifications
| Smart Cell | Ja |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
Label specifications
| Max. Lines of Text | 0 |
|---|---|
| Maximum Characters per Line | 0 |
| Brady Material Number | B-492 |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Material | FreezerBondz™ Polyester |
| Material Properties | Cold-temperature application; Cryogenic storage |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 12.70 mm H x 25.40 mm W |
| Lab Application | Bottles; Centrifuges; Slides; Tubes; Vials |
| Lab Environment | Freezer;Hot Water Bath (100°C);Liquid Nitrogen |
| Printer Compatibility | M610; M611; M710 (with media adapter); BMP61; BMP71 (with media adapter) |
| Surface | For smooth surfaces |
| Vertical Repeat (metric) | 15.88 mm |
| Vial/Tube Size (metric) | 0.5 mL |
| Resistance Properties | Chemical-resistant; Smear-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -196 °C - 110 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 110 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -196 °C |
| Thickness (metric) | 0.081 mm |
| Colour | White |
| Corner Type | Rounded |
| Printer and Label Applications | Laboratory |
| Quantity per Roll | 500 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon Series | R4300;R6400 |
| Recommended Ribbon | M61-R6410 |
| Ribbon Series | R4300;R6400 |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | General identification; Laboratory labelling |
|---|---|
| Industry | Laboratory; Healthcare; Biotechnology |
Properties "173488_M6-17-492 FreezerBondz Ultra-Thin Cryogenic Polyester Labels for M610, M611 and BMP61, 25,40 mm (W) x 12,70 mm (H), White"
| Adhesive: | Permanent |
|---|---|
| Label color: | White |
| Label material: | Polyester |
| Width: | 25.4 mm |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page











