€118.82
Content: 1
Available in 30 days, delivery time 2-5 days
Product number: M6-144-145-GY
Manufacturer: Brady
EAN: 888434594032
Manufacturer product number: 173484
Weight: 0.084 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "173484_M6-144-145-GY Oval Tags for M610, M611 and BMP61, 19,30 mm (W) x 30,63 mm (H), Grey"
Rigid Polyethylene Tags (B-145) are printable, non-adhesive, tear-resistant tags used for a wide array of identification applications.
Features
- Constructed from a 9.5 mil cross laminated polyethylene film and a thermal transfer printable topcoat
- Suitable for thermal transfer printing, then folded over and held together in a two-ply format with a pressure sensitive adhesive
- Operating temperature of -40°F to 212°F (-40°C to 100°C)
- This multipurpose material can be used for a variety of tag applications including identification of multiconductor cables,brinventory, equipment, lockout, safety warning repair and workinprogress.br
- RoHS Compliant
- Brady Authentic materials work seamlessly with Brady printers for improved printer and material communication, seamless mobile app interaction, and better performance and reliability
- A ribbon is required to print this material. Use Part Number M61-R6210
Main Characteristics
| Quantity per pack | 100 |
|---|---|
| Country of Origin | US |
Contents of the box
Dimensions
| Dimensions (metric) | 19,30 mm (W) x 30,63 mm (H) |
|---|---|
| Height (metric) | 30.63 mm |
| Web Width (metric) | 27.00 mm |
Material
| Brady Material Number | B-145 |
|---|---|
| Maximum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Finish | Matt |
Print Specifications
| Smart Cell | Ja |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
Label specifications
| Max. Lines of Text | 0 |
|---|---|
| Maximum Characters per Line | 0 |
| Brady Material Number | B-145 |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Material | Polyethylene |
| Material Properties | Rigid |
| Material Type | Polyethylene |
| Label/Tape Size (metric) | 30.63 mm H x 19.30 mm W |
| Printable Area Dimensions (metric) | 19,30 mm W x 27,43 mm H |
| Printable Area Height (metric) | 27.43 mm |
| Printable Area Width (metric) | 19.30 mm |
| Printer Compatibility | M610; M611; M710 (with media adapter); BMP61; BMP71 (with media adapter) |
| Vertical Repeat (metric) | 69.85 mm |
| Service Temperature Range (°C) | 100 °C - -40 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Thickness (metric) | 0.584 mm |
| Colour | Grey |
| Printer and Label Applications | Wire & Cable |
| Quantity per Roll | 100 |
| Quantity per Row | 1 |
| Ribbon Series | R6200 |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Component and equipment labelling; Data and telecommunications labelling; Facility identification; General identification; Inventory and inspection labelling; Safety identification; Wire and cable labelling |
|---|
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page







