€454.23
Content: 1
Available in 30 days, delivery time 2-5 days
Product number: BM7C-240-498
Manufacturer: Brady
EAN: 888434591031
Manufacturer product number: 173475
Also known as: BM71C-240-498 / 115133
Weight: 0.76 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "173475_BM7C-240-498 Repositionable Multi-Purpose Vinyl Cloth Labels for M710 and BMP71, 6,10 mm (W) x 83,82 m (L), White"
Permanent or repositionable: once applied, B-498 CleanLift® Series Vinyl Cloth is there to stay… unless you want to change it.
Features
- The adhesive and cloth backing offers excellent holding power, yet allow for clean removal and repositioning
- Sticks to any clean, dry surface
- Specially formulated topcoat for excellent print quality
- Semi-gloss finish for crisp, clean look
- Brady Authentic materials work seamlessly with Brady printers for improved printer and material communication, seamless mobile app interaction, and better performance and reliability
- A ribbon is required to print this material. Use Part Number M7-R6200
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MX |
Contents of the box
Dimensions
| Dimensions (metric) | 6,10 mm (W) x 83,82 m (L) |
|---|---|
| Roll Width (metric) | 6.10 mm |
| Web Width (metric) | 12.45 mm |
| Roll Length (metric) | 83.82 m |
Material
| Brady Material Number | B-498 |
|---|---|
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant; Corrosion-resistant; Humidity-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Adhesive Type | Repositionable Rubber |
| Finish | Semi-gloss |
Print Specifications
| Smart Cell | Ja |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
Label specifications
| Max. Lines of Text | 0 |
|---|---|
| Maximum Characters per Line | 5 |
| Brady Material Number | B-498 |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Material | Vinyl Cloth |
| Material Type | Vinyl |
| Label/Tape Size (metric) | 6.10 mm W x 83.82 m L |
| Length (metric) | 83.82 m |
| Lab Environment | Freezer |
| Printer Compatibility | M710; BMP71 |
| Surface | For smooth & textured/rough surfaces |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant; Corrosion-resistant; Humidity-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 80 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Low temperature resistance; Removable |
| Thickness (metric) | 0.185 mm |
| Board Application | Through Hole Technology - Top;After Process |
| Colour | White |
| Printer and Label Applications | Wire & Cable |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon Series | R4300;R6000HF;R6200 |
| Recommended Ribbon | M61-R6210;M71-R6200 |
| Ribbon Series | R4300;R6000HF;R6200;R6900 |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Barcode labelling; Circuit board labelling; Component and equipment labelling; Data and telecommunications labelling; Electrical labelling; General identification; Wire and cable labelling |
|---|---|
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Low temperature resistance; Removable |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised |
Properties "173475_BM7C-240-498 Repositionable Multi-Purpose Vinyl Cloth Labels for M710 and BMP71, 6,10 mm (W) x 83,82 m (L), White"
| Label material: | B-498 Vinyl Cloth |
|---|
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page











