€165.90
Content: 1
Available in 30 days, delivery time 2-5 days
Product number: BM7C-1000-582
Manufacturer: Brady
EAN: 888434590850
Manufacturer product number: 173457
Also known as: BM71C-1000-582 / 104290
Weight: 0.674 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "173457_BM7C-1000-582 BradyGlo™ Glow-in-the-Dark Labels for M710 and BMP71, 25,40 mm (W) x 22,86 m (L), Photoluminescent Green"
B-582 BradyGlo™ is a glow-in-the-dark pressure sensitive polyester.
Features
- Ideal for use in exit and directional signs, identification of fire alarms and extinguishers, and directional systems for escape or evacuations routes
- Photoluminescent material charges in 5 minutes at 1000 Lux for 10+ hours of glow time
- Service temperature range of -40 to 176° F
- Non-toxic, non-radioactive, explosion safe material
- Brady Authentic materials work seamlessly with Brady printers for improved printer and material communication, seamless mobile app interaction, and better performance and reliability
- A ribbon is required to print this material. Use Part Number M7-R6000
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MX |
Contents of the box
Dimensions
| Dimensions (metric) | 25,40 mm (W) x 22,86 m (L) |
|---|---|
| Roll Width (metric) | 25.40 mm |
| Web Width (metric) | 31.75 mm |
| Roll Length (metric) | 22.86 m |
Material
| Brady Material Number | B-582 |
|---|---|
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Gloss |
Print Specifications
| Smart Cell | Ja |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
Label specifications
| Max. Lines of Text | 0 |
|---|---|
| Maximum Characters per Line | 0 |
| Brady Material Number | B-582 |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Material | Phosphorescent Polyester |
| Material Properties | Explosion-safe; Photoluminescent |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 25.40 mm W x 22.86 m L |
| Length (metric) | 22.86 m |
| Printer Compatibility | M710; BMP71 |
| Surface | For smooth surfaces |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 80 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant |
| Thickness (metric) | 0.20 mm |
| Colour | Photoluminescent Green |
| Printer and Label Applications | General Identification; Safety |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon Series | R6000HF |
| Recommended Ribbon | M71-R6000 |
| Ribbon Series | R4400;R6000HF;R6900 |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Exit and egress marking; General identification; Safety identification |
|---|---|
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant |
| Approval/Compliance (EMEA) | ASTM E-2072-00 / ASTM E-2073-00; ASTM E-162; ASTM E-648; ASTM E-662; IMO A.752(18); ISO/CD 15370; Marine Safety Committee MSC.27(61); DIN 67 510 (Parts 1 - 4); OSHA 1910.37 |
Properties "173457_BM7C-1000-582 BradyGlo™ Glow-in-the-Dark Labels for M710 and BMP71, 25,40 mm (W) x 22,86 m (L), Photoluminescent Green"
| Width: | 25,4mm |
|---|
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page









