€416.15
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: BM-17-423
Manufacturer: Brady
EAN: 888434590737
Manufacturer product number: 173445
Also known as: BM71-17-423 / 114869
Weight: 0.862 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "173445_BM-17-423 Harsh Environment Multi-Purpose Polyester Labels for M610, M611, BMP61, M710 and BMP71, 25,40 mm (W) x 12,70 mm (H), White"
Permanent Polyester (B-423) is ideal for electronic PCB and component identification, bar code labels, rating plates and solar panel identification.
Features
- Glossy white finish with permanent acrylic is thermal transfer printable
- UL approved;CSA accepted
- Meets requirements of a halogen-free material per DIN VDE 0472 part 815
- Service temperature of -94 to 230° F (-70 to 110° C)
- Brady Authentic materials work seamlessly with Brady printers for improved printer and material communication, seamless mobile app interaction, and better performance and reliability
- A ribbon is required to print this material. Use Part Number M61-R6010 for the M610 / BMP61 / BradyPrinter M611 / M611 Label Printers or M7-R6000 for the M710 / BMP71 Label Printers
Main Characteristics
| Quantity per pack | 5000 |
|---|---|
| Country of Origin | MX |
Contents of the box
Dimensions
| Dimensions (metric) | 25,40 mm (W) x 12,70 mm (H) |
|---|---|
| Height (metric) | 12.70 mm |
| Web Width (metric) | 33.32 mm |
Material
| Brady Material Number | B-423 |
|---|---|
| Maximum Service Temperature (°C) | 110 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant; Corrosion-resistant; Humidity-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Gloss |
Print Specifications
| Smart Cell | Ja |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
Label specifications
| Max. Lines of Text | 4 |
|---|---|
| Maximum Characters per Line | 20 |
| Brady Material Number | B-423 |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Halogen-free |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 12.70 mm H x 25.40 mm W |
| Lab Environment | Freezer;Autoclave;Hot Water Bath (100°C) |
| Printer Compatibility | M610; M611; M710; BMP61; BMP71 |
| Surface | For smooth surfaces |
| Vertical Repeat (metric) | 15.88 mm |
| Vial/Tube Size (metric) | 0.5 mL |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant; Corrosion-resistant; Humidity-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 110 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 110 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Fuel/Oil-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance |
| Thickness (metric) | 0.076 mm |
| Board Application | Through Hole Technology - Top;After Process |
| Colour | White |
| Corner Type | Rounded |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Quantity per Roll | 5000 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon Series | R4400;R6000HF;R6200;R6900 |
| Recommended Ribbon | M61-R6010;M71-R6000 |
| Ribbon Series | R4400;R6000HF;R6200 |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Barcode labelling; Circuit board labelling; Component and equipment labelling; General identification; Inventory and inspection labelling |
|---|---|
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Fuel/Oil-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised; CSA Accepted; Halogen Free (DIN VDE 0472/part 815) Approvals are for White material only |
| Industry | Buildings identification; Chemical; Construction; Education; Electrical; Electronics; Energy utilities; Government; Healthcare; ICT; Laboratory; Manufacturing; Process; Warehouse & logistics |
Properties "173445_BM-17-423 Harsh Environment Multi-Purpose Polyester Labels for M610, M611, BMP61, M710 and BMP71, 25,40 mm (W) x 12,70 mm (H), White"
| Label material: | Polyester |
|---|---|
| Width: | 25,4mm |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page











