€54.81
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M7C-500-581-YL
Manufacturer: Brady
EAN: 888434588499
Manufacturer product number: 173221
Also known as: M71C-500-581-YL / 114848
Weight: 0.118 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "173221_M7C-500-581-YL Repositionable Multi-Purpose Vinyl Labels for M710 and BMP71, 12,70 mm (W) x 15,24 m (L), Yellow"
Repositionable Vinyl Film (B-581) is a durable, flexible, high gloss material ideal for indoor marking where frequent repositioning is required.
Features
- Special aggressive adhesive stays in place but removes cleanly without leaving adhesive residue making it ideal for applications like 5S and inventory
- Vinyl film can be thermal transfer printed
- Average outdoor durability is 5 years
- Service temperature of -40°F to 180°F (-40°C to 82°C)
- Brady Authentic materials work seamlessly with Brady printers for improved printer and material communication, seamless mobile app interaction, and better performance and reliability
- A ribbon is required to print this material. Use Part Number M7-R6000
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MX |
Contents of the box
Dimensions
| Dimensions (metric) | 12,70 mm (W) x 15,24 m (L) |
|---|---|
| Roll Width (metric) | 12.70 mm |
| Web Width (metric) | 19.05 mm |
| Roll Length (metric) | 15.24 m |
Material
| Brady Material Number | B-581 |
|---|---|
| Maximum Service Temperature (°C) | 82 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant |
| Adhesive Type | Repositionable Acrylic |
| Finish | Gloss |
Print Specifications
| Smart Cell | Ja |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
Label specifications
| Max. Lines of Text | 0 |
|---|---|
| Maximum Characters per Line | 0 |
| Brady Material Number | B-581 |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Label/Tape Size (metric) | 12.70 mm W x 15.24 m L |
| Length (metric) | 15.24 m |
| Printer Compatibility | M710; BMP71 |
| Surface | For smooth surfaces |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 82 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 82 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant |
| Thickness (metric) | 0.125 mm |
| Colour | Yellow |
| Printer and Label Applications | Datacom; General Identification; Safety |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon Series | R4400;R6000HF;R6900 |
| Recommended Ribbon | M71-R6000 |
| Ribbon Series | R6000HF;R6900;R10000 |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Facility identification; General identification; Safety identification |
|---|---|
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant |
Properties "173221_M7C-500-581-YL Repositionable Multi-Purpose Vinyl Labels for M710 and BMP71, 12,70 mm (W) x 15,24 m (L), Yellow"
| Tape color: | Yellow |
|---|---|
| Width: | 12,7mm |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page











